Projekt: Pomóżmy kasztanowcom
Projekt realizowany przez: SP im.H.Sienkiewicza
Nazwa Pomóżmy kasztanowcom
   Województwo: wielkopolskie
   Powiat: poznański
   Gmina: Dopiewo
   Miasto: Konarzewo
Opis

Pomóżmy kasztanowcom!

 

„Pomóżmy kasztanowcom!” to ogólnopolska akcja grabienia i utylizacji liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Z tego powodu ich liście już latem więdną, a drzewo z roku na rok jest coraz słabsze. Jedną z najprostszych i najtańszych metod zwalczania owada jest jesienne grabienie i utylizowanie liści kasztanowca. Skuteczna walka ze szrotówkiem uzależniona jest jednak od skali działania. Powinna ona mieć masowy charakter, aby motyl nie przemieszczał się z jednego obszaru na drugi.

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Konarzewie, we wrześniu 2009 r., włączyła się do akcji by ratować drzewa w swojej wsi. Dzieci ze świetlicy przeprowadziły inwentaryzacje kasztanowców we wsi Konarzewo.Potem w szkole odbyła sie prelekcja z prezentacją na temat tego dlaczego należy chronić kasztanowce. Starszym klasom przypisano pod opiekę drzewa. Uczniowie zgrabili  opadłe liście. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji.

Szkoła współpracowała z Gminą Dopiewo przy sprzątnięciu worków z liśćmi. Na zakończenie akcji rozdano dzieciom ulotki o szrotówku kasztanowcowiaczku.


Tanie wydruki

Komentarze i opinie

TO BARDZO POŻYTECZNA AKCJA. NA MOIM PODWÓRKU ZAPOMNIELI O NASZYCH KASZTANOWCACH I ZGINĘŁY;o(

[quote="lukasz.sosna":2l7450ff]Wyraź Swoją opinię na temat szkolnej inicjatywy ekologicznej[/quote:2l7450ff] Już 4 lata zagrabiam z dziećmi liście kasztanowców i utylizuję je. Propagujemy to działanie wśród sołtysów. Ostatnio, Jesienią przedstawiliśmy probrem na posiedzeniu rady gminy. Kasztanowce mają się lepiej.

W mojej okolicy są spotykane kasztanowce i widać jak chorują te drzewa. Jadąc ulicą ul. Kasztanową w pięknym mieście położonym na południu Polski widziałam wiele chorych drzew z tego gatunku. Wskazana byłaby taka akcja wtedy. Fajnie, że w szkole podejmuje się tego typu tematykę.

Wiejskie kasztanowce dzięki naszej systematycznej pracy i edukacji są naprawdę w dobrym stanie, a ludzie coraz częściej dbają o te drzewa rosnące na prywatnych posesjach.

Zgadzam się z Państwem, widzę jak całe rodziny wychodzą przed domu i poprawiają po nas. Nasze kasztanowce przetrwają.

Dobrze, że mamy sprzymierzeńców w tej walce ze szrotówkiem.

Zdjęcia

IDZdjęcieOpis
1Grabimy liście
2zgrabiamy
3Praca wre

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 07-04-2010, liczba wyświetleń: 2431

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika