Projekt: Znaczenie lasów.
Projekt realizowany przez: SP w Mostowie
Nazwa Znaczenie lasów.
   Województwo: mazowieckie
   Powiat: łosicki
   Gmina: Huszlew
   Miasto: Mostów
Opis

      Pochłaniając unoszone przez wiatr pyły pochodzące z kominów fabrycznych lasy przyczyniają się do oczyszczania powietrza. Zróżnicowanie wysokości drzew powoduje powstawanie zawirowań w ruchu przemieszczających się nad lasem prądów powietrza, a parowanie liści zwiększa jego wilgotność. Sprzyja to zlepianiu się ziaren pyłu, zwiększaniu się ich ciężaru i opadaniu na ziemię.

Dzięki temu, że wszelkie substancje szkodliwe środowiskowo, jak pyły, sadze, trujące opary i związki chemiczne zatrzymują się na koronach drzew, powietrze leśne zawiera od 200 do 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż powietrze w pobliżu aglomeracji przemysłowych.

Dla zmęczonych codziennym zgiełkiem i utrudzeniem ludzi z miast las ze swym czystym powietrzem stanowi idealną oazę wytchnienia i odpoczynku.

Opracowania klasy V na temat znaczenia lasów i drzew.

Drzewa w stosunku do innych roślin są olbrzymami, w warunkach ich koncentracji jaką jest las, mają olbrzymie znaczenie dla ludzkiego zdrowia.

W wyniku procesów samooczyszczania w lasach jest bardzo czyste powietrze, a rośliny leśne uwalniają do środowiska tlen wytwarzany w procesach fotosyntezy, za pomocą chlorofilu zawartego w liściach.

Bez tlenu nie jest możliwe istnienie istot żywych w tym również  człowieka. Tlen wchodzi w skład wszystkich związków z których zbudowane są organizmy żywe, nawet krótkotrwały jego brak jest wyrokiem śmierci.

Las spełniając  rolę ochronną jest najczystszą i najbardziej przyjazną środowisku „fabryką .

 

     Las jest żywą księgą przyrody , jest skarbnicą ogromnej ilości wiadomości o procesach i formach życia.

W celach edukacyjnych tworzy się specjalne leśne kompleksy promocyjne, w których można skorzystać ze ścieżek dydaktycznych, muzeów leśnych i zielonych szkół. Obiekty te pozwalają uczestnikom, którymi najczęściej jest młodzież i dzieci szkolne, dotknąć, powąchać, podsłuchać, co piszczy w trawie, czym las pulsuje oraz zapoznać się ze współczesnymi, opartymi na podstawach ekologicznych formami gospodarowania lasami.

    Las jest inspiracją dla twórców w każdej dziedzinie – od malarstwa, rzeźby, literatury po fotografię, a nawet wzornictwo przemysłowe. Najchętniej las odwiedzają ci, którzy malują dla przyjemności, żeby napawać się i utrwalać piękno leśnych krajobrazów.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 26-06-2010, liczba wyświetleń: 2652

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika