Projekt: DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa nr 18
Nazwa DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA
   Województwo: warmińsko-mazurskie
   Powiat: Elbląg
   Gmina: Elbląg
   Miasto: Elbląg
Opis

DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA 14.11.2009

DO SZKOŁY PRZYBYŁY  KRASNALE

Przystąpiliśmy do realizacji projektu NIE TRUJCIE! –   Fundacji Ekologicznej ARKA, która wraz z partnerami prowadzi tę kampanię przeciwko spalaniu śmieci w domach.

Na początku listopada. Zieloni detektywi usłyszeli prośbę przesłaną przez krasnoludki:

Pomóżcie nam zaprotestować!
Ludzie nie przyznają się, że spalają śmieci. Często mówią TO NIE MY PALIMY ŚMIECI!!! 
To kto, jeżeli w powietrzu jest tak wiele trucizn!
Odpowiadają wtedy: KRASNOLUDKI.

Nie możemy tego słuchać, prosimy pomóżcie nam
zaprotestować 14 listopada w Dniu Czystego Powietrza!!!!
 

Rozpoczęły się warsztaty, w których wzięło udział 234 uczniów naszej szkoły. Dzieci badały właściwości powietrza, poznawały procesy spalania, robiły powietrzne eksperymenty, wykonywały plakaty... Podczas szkolenia dowiedziały się, że spalając różnego rodzaju odpady z tworzyw sztucznych powodujemy przenikanie dioksyn do naszego otoczenia, wsiąkanie ich w ściany domów, w glebę, organizmy ludzi i zwierząt. Najbardziej zagrożeni są ci, którzy przebywają najbliżej źródła skażenia, a więc osoby, które w sposób oszczędny pozbywają się odpadów i ich najbliżsi sąsiedzi. Wytwarzane przy spalaniu plastików dioksyny opadają na glebę, pola uprawne i wodę, przedostają się do wód gruntowych i łańcucha pokarmowego. Ponad 90% dioksyn przenika do naszego organizmu z pożywieniem, głównie w postaci produktów mięsnych, mleczarskich i ryb. Ponadto dioksyny są niezwykle trwałe. W glebie rozkładają się około 10 lat, natomiast w organiźmie ludzkim odkładają się w tkance tłuszczowej oraz w wątrobie i działają tam bardzo destrukcyjnie.

13 listopada 2009 na osiedle Zawada ruszyły Zielone Partole z SP 18 wraz z krasnoludkami! Małe skrzaciki "rozpanoszyły się" wśród bloków starego budownictwa, w których ogrzewają się ludzie piecami. Mieszkańcy przyjmowali nas bardzo serdecznie i z wielkim zrozumieniem.

Jak ogrzewa Pani swoje mieszkanie? - pytały dzieci mieszkańców.
Ja na gaz. Niestety mam sąsiadów, którzy w swoim piecu palą śmieci . Pół biedy, jeśli są to papiery. Często trudno wytrzymać we własnym domu. Każdą szparką wdziera się smród palonych śmieci - powiedziała nam mieszkanka starego budownictwa na osiedlu Zawada . - Nie wiem, co jest w stanie przekonać moich sąsiadów do dbania o własne zdrowie. Może Wy przekonacie ich. Macie wykaz świństw, które są wypuszczane w powietrze przy spaleniu chociaż jednej plastikowej butelki?

Sąsiedzi otrzymali od dzieci ulotkę o treści:

KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI!
Niestety nie wiemy lub nie pamiętamy, że podczas spalania kilograma opakowań zawierających polichlorek winylu (PCV) - np. plastikowych butelek i reklamówek – powstaje aż 280 litrów chlorowodoru (HCl), który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Innym związkiem wydzielanym podczas spalania popularnych odpadów są tlenki azotu, które mogą być przyczyną uszkodzeń płuc. 280 mikrogramów NO2/m3 we wdychanym powietrzu prowadzi do śmiertelnego zapalenia płuc, a u roślin już 0,1 mikrograma NO2/m3 powoduje uszkodzenie liści. W procesie spalania opakowań wytwarza się również dwutlenek siarki (SO2), który u roślin powoduje zamieranie blaszek liściowych, zaś u ludzi - trudności w oddychaniu. Powstają z niego siarczany i kwas siarkowy, powodujące opady kwaśnych deszczy (suche i mokre). SO2 sprzyja korodowaniu metalowych konstrukcji, a kumulując się w glebie, powoduje jej zakwaszenie i zasolenie. Wydzielany w czasie spalania tlenek węgla (CO), który w powietrzu utlenia się do CO2, utrudnia transport tlenu w układzie krwionośnym, poprzez wiązanie czerwonych ciałek krwi.
Według raportu Komisji Europejskiej, z powodu zanieczyszczonego powietrza
umiera rocznie 28 000 Polaków.

Uświadomienie sobie jak bardzo szkodliwe jest wprowadzanie do atmosfery substancji pochodzących ze spalania odpadów w nie przystosowanych do tego urządzeniach jest bardzo ważne. Spalanie odpadów to ulatnianie się do atmosfery gazów i pyłów w tym dwutlenku węgla i metali ciężkich. Proceder spalania tworzyw sztucznych może przyczynić się do powstania pożarów w budynkach mieszkalnych, jako że w wyniku ich spalania w piecach zatykane są sukcesywnie przewody kominowe, co grozi ich rozerwaniem.
                  źródło  PAP Nauka w Polsce

Mamy nadzieję, że ją przeczytają naszą ulotkę.
- komentowały dzieci akcję - Dzień Czystego Powietrza powinien być codziennie!

  

Zapraszam do zajrzenia do komentarzy elblążan na temat palenia śmieci WARTO!!!>>>>

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

bardzo dobra akcja - wspaniale

Czyste powietrze potrzebne jak zdrowie.

czyste powietrze i czysta woda -luksus

Zdjęcia

IDZdjęcieOpis
1W ogródkach działkowych
2Miłe przyjęcie krasnoludków przez mieszka,ńców

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 02-04-2010, liczba wyświetleń: 2319

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika