Projekt: Warsztaty na składowisku odpadów w Chlewnicy
Głos został oddany.
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa w Sierakowicach
Nazwa Warsztaty na składowisku odpadów w Chlewnicy
   Województwo: pomorskie
   Powiat: kartuski
   Gmina: Sierakowice
   Miasto: Sierakowice
Opis

Droga odpadu – od powstania do utylizacji

Taki tytuł noszą warsztaty zrealizowane w ramach edukacji ekologicznej adresowanej do społeczeństwa gminy, a szczególnie do młodzieży. 

Warsztaty miały na celu m.in. pokazać, co dzieje się z naszymi odpadami po wrzuceniu ich do pojemnika i załadowaniu do śmieciarki. W trakcie warsztatów uczniowie mogli zobaczyć jaką drogę przebywają nasze śmieci. Dowiedzieli się, jak powinni segregować odpady, co robić aby zmniejszyć ich objętość, a najlepiej – jak postępować, aby produkować ich jak najmniej.

Warsztaty odbywały się na składowisku odpadów w Chlewnicy gmina Potęgowo, (tam wożone są nasze śmieci). Uczniowie zobaczyli linię sortowniczą tego składowiska, która od 2006 roku wzbogaciła się o kolejny etap produkujący paliwo alternatywne. Niewielu ze zwiedzających Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Chlewnicy, wyobrażało sobie, że plastiki segregowane są na kilkanaście frakcji; to samo robi się ze szkłem i pozostałymi opakowaniami. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda droga odpadu - od wyrzucenia do pojemnika aż do jego ostatecznego przeznaczenia; że to co dla nas jest śmieciem, staje się surowcem wtórnym poddawanym kolejnemu przetworzeniu; że segregując odpady chronimy środowisko przed zasypaniem je trudno rozkładającymi się śmieciami (podobno plastik rozkłada się ok. 400 lat). Warsztaty były bardzo kształcące i wychowawcze.

Powrót z Chlebnicy odbywał się przepiękną trasą doliny Słupi i Łupawy - przez Żychlin, Warcimino, Mikorowo, gdzie zobaczyliśmy pomnik przyrody –dąb i zabytkowy kościół, Kozy (stary dwór), Kozin (stary młyn), Oskowo, Rokity, Gowidlino, Sierakowice.

Warsztaty były nagrodą dla klasy najbardziej zaangażowanej w zbiórkę baterii i dofinansowane ze środków Urzędu Gminy Sierakowice.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 13-05-2010, liczba wyświetleń: 1868

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
W tym roku już głosowałeś/aś
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika