Projekt: Badanie czystości śniegu przez uczniów
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa w Sierakowicach
Nazwa Badanie czystości śniegu przez uczniów
   Województwo: pomorskie
   Powiat: kartuski
   Gmina: Sierakowice
   Miasto: Sierakowice
Opis

Uczniowie - członkowie koła ekologicznego, zajęli się badaniem czystości śniegu, który spadł w tym roku w Sierakowicach i okolicy. Pod opieką pani Jolanty Skierka wykonali podstawowe badania rozpuszczonego śniegu zebranego z różnych części Sierakowic oraz przywiezionego z Kamienicy Królewskiej. Próbki pochodziły z pola przy ulicy Jeziornej, z parkingu przy szkole oraz z pola w Kamienicy Królewskiej. Dla porównania zbadano również wodę z kranu. Przed badaniem śnieg rozpuszczono i przefiltrowano. Badanie wykonano za pomocą zestawu odczynników firmy Jangar, które szkoła otrzymała od firmy Reba za ubiegłoroczną zbiórkę zużytych baterii. Wyniki badań bardzo zaciekawiły uczniów. Stwierdzono, że czysty śnieg przyniesiony z pola ma ph 5. Odczyn ten świadczy o tym, że w Sierakowicach zimą mamy do czynienia z kwaśnymi opadami. Przyczyną tego typu opadów jest duża ilość dwutlenku siarki wydobywająca się zimą z naszych domowych kominów. Śnieg pochodzący z Kamienicy również miał ph 5 a więc i tam są kwaśne deszcze. W śniegu przyniesiony z parkingu przy szkole stwierdzono ph 9. Świadczy to o tym, że zimą do utrzymania dróg używa się soli. Innym parametrem, badanym przez uczniów, była twardość wody. Typowa twardość wody kranowej wynosi ok. 10 °n. Woda poniżej 3 °n jest uważana za miękką, zaś woda powyżej 30 °n jest uważana za twardą.

Z badań przeprowadzonych przez młodych ekologów wyszło, że woda z roztopionego śniegu ma 10 °n, a z kranu 7 °n. Oznacza to, że woda ze śniegu ma typową twardość wody kranowej. Jednak jak na deszczówkę to dość wysoki wynik. Powodem może być, podobnie jak przy ph, duża ilość zanieczyszczeń w naszym powietrzu.

 

 

 

 

Koło „Młodych ekologów” planuje przeprowadzić badania porównawcze po zakończeniu sezonu grzewczego. Pozwoli to potwierdzić przypuszczenia młodych badaczy o wpływie palenisk domowych na złą jakość powietrza w Sierakowicach.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 13-05-2010, liczba wyświetleń: 2440

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika