Projekt: Jak funkcjonuje zbiórka ZSEE w gminie
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa nr 2 im. prof. dra Władysława Szafera w Wapnicy
Nazwa Jak funkcjonuje zbiórka ZSEE w gminie
   Województwo: zachodniopomorskie
   Powiat: kamieński
   Gmina: Międzyzdroje
   Miasto: Wapnica
Opis

Chcieliśmy dowiedzieć się kto jest odpowiedzialny za odbiór ZSEE w naszej gminie.

Ochroną środowiska w Urzędzie Miejskim zajmuje się pani Ewa Scholz. Po rozmowie z nią okazało się, że za odbiór ZSEE odpowiedzialny jest Zakład Ochrony Środowiska (ZOŚ) w Międzyzdrojach.

Od pani Ewy otrzymaliśmy również książeczkę, REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU na terenie Gminy Międzyzdroje. Rozdział 3 tego regulaminu (Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), paragraf 18 opisuje jak postępować z elektroodpadami. Punkt 2 tego paragrafu mówi o tym, że za odbiór, gromadzenie i przekazywanie do odzysku ZSEE jest odpowiedzialny ZOŚ w Międzyzdrojach.

Domyślaliśmy się tego, gdyż ZOŚ raz w miesiącu odbiera ZSEE (przy okazji odbioru odpadów wielkogabarytowych) od mieszkańców gminy. Informacje o tym kiedy odbierany jest sprzęt wielkogabarytowy są umieszczone na wszystkich tablicach informacyjnych w Wapnicy, Lubinie, Wicku, Zalesiu i Międzyzdrojach.
Niestety ZOŚ Międzyzdroje nie jest umieszczony na stronie www.eprpolska.pl (są tam tylko 3 firmy z województwa zachodniopomorskiego). Na stronie rejestru GIOŚ też nie ma tej firmy.

Idąc tropem dalej, udaliśmy się do Zakładu Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach. Chcieliśmy zapytać co w takim razie dzieje się z ZSEE dalej, po odebraniu go od mieszkańców?
Okazało się, że od ZOŚ'u ZSEE jest odbierane przez firmę REMONDIS ze Szczecina. I ta firma jest w rejestrze (E0000177Z REMONDIS Sp. z o.o.). W naszej gminie odbiór ZSEE prowadzi oddział Świnoujście firmy REMONDIS ze Szczecina.

Warto było udać się od Urzędu Miasta Międzyzdroje oraz do Zakładu Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach. W trakcie rozmów uzyskaliśmy deklarację pomocy ze strony obu instytucji, i na pewno z niej skorzystamy!

Wiedząc już jak postępuje się z ZSEE w naszej gminie postanowiliśmy porównać to z prawem polskim i unijnym.

Ustawa o ZSEE z 25 lipca 2005r. zobowiązuje producentów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego do organizowania, finansowania, zbierania, odbioru, przetwarzania, odzysku i recyklingu wysłużonych urządzeń. Ponadto art. 5 mówi, że demontaż ZSEE może być prowadzony wyłącznie w specjalnych zakładach przetwarzania.
Obowiązki użytkownika sprzętu: oddać zużyty sprzęt we właściwe miejsce, nie wolno umieszczać zużytego sprzętu z innymi odpadami.
Obowiązki zbierającego sprzęt: selektywne zbieranie zużytego sprzętu, nie pobieranie opłat od przejęcia sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych.

Zgodnie z art. 42, pkt 1 ustawy od 1 lipca 2006 roku sprzedawcy mają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na zasadzie "1 za 1”, czyli telewizor za telewizor, toster za toster, odtwarzacz DVD za odtwarzacz DVD, świetlówka za świetlówkę itp. - w naszej gminie ta informacja nie jest zbyt przydatna - w tej chwili nie ma żadnego sklepu typu RTV-AGD.

Elektrośmieci odbierane są raz w miesiącu (wraz z odpadami wielkogabrytowymi) przez ZOŚ Międzyzdroje, który przekazuje je do firmy REMONDIS.
Do ZOŚu w Międzyzdrojach elektrośmieci mogą oddawać w każdej chwili wszyscy, którzy mają z nim podpisaną umowę na odbiór śmieci.
Informacje o terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych (w tym elektrośmieci) można uzyskać pod telefonem 913280873 lub można przeczytać na tablicach informacyjnych w gminie.
O ustawie z zasadami postępowania z ZSEE można przeczytać np. w internecie. My dowiedzieliśmy się wiele z REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU na terenie Gminy Międzyzdroje.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 11-05-2010, liczba wyświetleń: 1949

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika