Projekt: RECALU- zbiórka puszek alu
Projekt realizowany przez: ZS w Jangrocie
Nazwa RECALU- zbiórka puszek alu
   Województwo: małopolskie
   Powiat: olkuski
   Gmina: Trzyciąż
   Miasto: Jangrot
Opis

W szkole realizowno projekt propagowny przez Fundację na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, która zachęca do udzialu konkursach poprzez stronę www.recal.pl

Nasza szkoła kilka lat temu wygrała odtwarzacz DVD za udział w akcji polegającej na zbiórce puszek aluminiowych. Po przeprowadzeniu działań na terenie placówki do fundacji zostało przesłane obszerne sprawozdanie (opis + dokumentacja fotograficzna). Uczniowie uczestniczyli także w konkursie fotograficznym i plastycznym organizowanym przez RECAL.

 

 

 

 

 W Zespole Szkół w Jangrocie od roku szkolnego 2005/06 w ramach współpracy w Fundacja RECAlu prowadzono zbiórkę puszek aluminiowych po napojach. Uświadamianie młodego pokolenia o tym jakie pożytki niesie za sobą ponowne przetwarzanie puszek aluminiowych ma już pierwsze zwiastuny. Obserwuje się, że dzieci i młodzież wraz z rodzicami coraz częściej zbierają puszki i sprzedają je w punkcie skupu.
  Przelicza się, że około 67 puszek po 0,33 litra lub po 53 puszki 0,5 litra stanowią 1 kg wagi.
Szkoła odniosła sukces w ramach kampanii „Najbezpieczniej puszką”, która łączyła tematykę recyklingu puszek aluminiowych i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jako jedyni w Małopolsce znaleźliśmy się wśród ośmiu szkół z Polski, które otrzymały nagrody z postaci: opasek bezpieczeństwa i kolorowych elementów odblaskowych.
Nagrody te zostały wręczone uczniom klas 0- 5 SP w ramach imprezy z okazji Dnia zdrowia, która odbyła się 07 kwietnia 2006r. Tematem przewodnim imprezy było bezpieczeństwo w ruchu drogowym i recykling. Jeśli będziemy mieli dbali o czyste środowisko i mniej kolizji i wypadków na drogach zapewne mniej będzie urazów i uszczerbków na zdrowiu. Podczas spotkania z okazji Dnia Zdrowia w szkole pojawili się rodzice uczniów z  zerówki, którzy mogli zapoznać się z ciekawą tematyką „Jak bezpiecznie poruszać się po drodze na wsi i w mieście?” oraz  „Jak dbać o środowisko?”.
Do końca maja w szkole trwa akcja w ramach programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” wspierane przez Fundację RECAL.
W szkole na  propagowano akcję na zajęciach lekcyjnych. Uczniowie w ramach lekcji informatyki wykonywali graficzne projekty, oraz tworzyli wiersze na temat ”Smutne życie puszki z Alu”. Na lekcjach techniki przedstawiono proces produkcyjny puszki aluminiowej. Pt „Jak Alu – puszki wracają do hut?” w oparciu o materiały pozyskane z Fundacji RECAL.

 


Oto wiersz uczniów z klasy 6 SP w Jangrocie.
“Zwierzenia smutnej puszki”
Jestem puszką aluminiową,
Małą, lekką, kieszonkową.
Wszyscy o mnie dobre zdanie mają,
Lecz mnie potem wyrzucają.
Jestem teraz w Nowej Hucie
Już walcują mnie na “drucie“.
Topią, kują i formują
Nowe puszki produkują.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

W moim mieście cyklicznie od kilku lat organizowany jest Konkurs "Program Recyklingu opakowań aluminiowych". Bierzemy w nim udział. Zgriom,adzone pieniadze pzreznaczamy na zakup roslin do ogrodu przedszkolego. jako laureaci jeździmy w nagrodę na wycieczki przyrodnicze. Warto segregować i uczyć takich nawyków dzieci.

Dzieci chętnie zbierają puszki.

Zdjęcia

IDZdjęcieOpis
1Puszki zgromadzone w ramach akcji w specjalnym worku dostarczonym od FUNDACJI.
2Pojemnik na puszki aluminiowe usytułowany na korytarzu szkolnym
3Praca plastyczna wykonana w programie PAINT podczas lekcji informatyki w ramach konkursu "Najbezpieczniej z puszką"
4Zdjęcie wykonane w ramach konkursu fotograficznego "Najbezpieczniej z puszką"

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 31-03-2010, liczba wyświetleń: 3222

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika