Projekt: Program "Lider Zdrowia'
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa w Sierakowicach
Nazwa Program "Lider Zdrowia'
   Województwo: pomorskie
   Powiat: kartuski
   Gmina: Sierakowice
   Miasto: Sierakowice
Opis

Program adresowany był do uczniów z klas I-VI i bezpośrednio związany z obchodzonym 31 maja Światowym Dniem bez Tytoniu.
Program realizowany był w dniach  28 maja - 1 czerwca 2007 roku.

Wprowadzając go do realizacji, wspólnie z pedagogiem szkolnym  pragnęłyśmy zwrócić uwagę na ważność ochrony uczniów przed zagrożeniami i reagowania na nie w sposób czynny, aktywny i przyjemny.

Głównym celem programu było przekazanie rzetelnej wiedzy o konsekwencjach zażywania różnorodnych środków odurzających, skierowanie uwagi młodego człowieka na to, co zdrowe i pożyteczne, na to, co daje radość, przyjemność i poczucie zadowolenia z życia, co zmniejszy potrzebę sięgania po środki uzależniające, szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych.

 REALIZACJA PROGRAMU:

Uczniowie z klas młodszych poznali przede wszystkim „Trzy złote zasady”, czyli informacje, jak zachować się, gdy ktoś się zgubi. Zaznajomili się także ze Zubkiem, dzięki któremu nauczyły się, jak postępować w lesie, gdy się zgubią. Rozwiązywały krzyżówki, uczyły się piosenki, brały udział w różnorodnych konkursach oraz zajęciach terenowych.

Dla klas starszych przeprowadzono m.in.: prelekcje i pogadanki na temat skutków palenia papierosów, picia alkoholu, promowano zdrowy styl życia. Prelekcje zostały przeprowadzone przez pracowników Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zainteresowaniem w klasach  piątych cieszyły się warsztaty „Dziękuję, nie palę!” przygotowane przez trenera umiejętności wychowawczych - wolontariusza poradni MONAR.
Poza prelekcjami i warsztatami uczniowie wzięli udział w szeregu konkursów: literackich, plastycznych, informatycznym, muzycznym i kabaretowym. W realizację tematyki profilaktycznej włączyli się także wychowawcy klas przeprowadzając ze swymi podopiecznymi zajęcia dotyczące przyczyn i skutków nałogów oraz zasad zdrowego życia.
            Jedną z bardziej atrakcyjnych form konkursowych podczas realizacji programu okazał się turniej dla klas IV-VI pod hasłem „Krucjata Zdrowia i Wolności”, który odbył się 1 czerwca. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania piosenek, scenek kabaretowych, haseł o tematyce zdrowotnej. Poza tym odbył się mini - quiz na temat mitów i prawd związanych z zażywaniem środków uzależniających, konkurs „Sylwetka człowieka”, na której uczniowie musieli zaznaczyć i nazwać organy najbardziej narażone na uszkodzenia środkami psychoaktywnymi oraz konkurencje sprawnościowe, m.in.: slalom pomiędzy papierosami jako omijanie czyhających niebezpieczeństw. Turniej przebiegł w atmosferze pozytywnej rywalizacji i dobrej zabawy.
           Realizację działań wsparła Rada Szkoły, Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach.

Podsumowanie realizacji programu, konkursów oraz wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się podczas uroczystego apelu z udziałem dyrekcji szkoły. Dzięki sponsorom udało nam się ufundować wspaniałe nagrody i ogromny tort dla klasy, która wygrała turniej i zdobyła miano „Lidera Zdrowia”.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

IDZdjęcieOpis
1Slalom między papierosami- omijanie niebezpieczeństw
2Klasowy "Łańcuch odporności"

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 08-05-2010, liczba wyświetleń: 1891

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika