Projekt: SEGERGACJA ŚMIECI
Projekt realizowany przez: Przedszkole MIejskie Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi
Nazwa SEGERGACJA ŚMIECI
   Województwo: zachodniopomorskie
   Powiat: Świnoujście
   Gmina: Świnoujście
   Miasto: Świnoujście
Opis

Podczas dwóch ostatnich tygodni lutego dzieci z sąsiednich grup: Leśne Skrzaty wraz z Kubusiami w sposób szczególny dbały o środowisko naturalne: segregowały odpady. Najpierw dzieci zapoznały się z pojęciem: Czym jest RECYKLING? Zapoznały się także z informacjami na temat dokąd zmierzają odpady, gdzie i w jaki sposób można je powtórnie wykorzystać. A potem czynnie włączyły się w akcję zbierania śmieci. Przygotowały do tego celu kartonowe pojemniki. Każdy karton pomalowały na inny kolor, który jest przyporządkowany do konkretnego rodzaju śmieci: żółty na plastiki, niebieski na papier, czerwony na metal, biały na białe szkło, a zielony na szkło kolorowe. Najatrakcyjniejszym momentem działań ekologicznych było zgromadzenie śmieci na środku sali. Dzieci wówczas z przyjemnością zabrały się do robienie porządków i segregacji odpadów do przygotowanych przez siebie pojemników. Podczas dni segregacji śmieci dzieci pilnie dbały o to, aby każdy najmniejszy śmieć trafił do  odpowiednich kartonów.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny nasze dzieciaki wykonywały ekologiczne Marzanny z odpadów. Dzieci pomysłów miały mnóstwo, a Marzanny wyglądały pięknie, każda klasa miała swoją kukłę. Niektóre z nich miały włosy z włóczki, kokardy z papierków po cukierkach, tułów ze słomy, plastikowej dużej butelki lub pnia drzewa itp. Dzieci wykorzystały również mniejsze plastikowe butelki , kolorowe torebki plastikowe, gazety, puszki czy obudowy od starego radia, było na co popatrzeć. Taki kolorowy korowód z Marzannami przespacerował się przez całą wieś, wrócił do szkoły i rozpoczęło się ekologiczno-wiosenne przedstawienie, a na koniec młodsze dzieci musiały "rozebrać" Marzanny na pojedyncze części i posegregować je do odpowiednich pojemników na różnorodne odpady i śmieci. Starsi sprawdzali czy każdy jeden śmieć trafił do odpowiedniego pojemnika. W tym dniu było dużo zabawy i śmiechu, a przy okazji uczniowie przypomnieli sobie jak i po co należy segregować odpady, aby nie zaśmiecały naszego środowiska naturalnego.

Bardzo ładnie. Uczenie odpowiedzialności za środowisko w jakim żyjemy to bardzo ważny cel w szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Nawyki jakich nabędą dzieci w przedszkolu zaowocują kiedyś w dorosłym życiu.

To dobrze, że ideę segregacji śmieci wprowadza się już w przedszkolach. Może jestem marzycielkom, ale wierzę, że nasza nauka nie pójdzie w las i z czasem śmieci będą trafiać do pojemników, a nie do lasu.

nabywanie właściwych nawyków w przedszkolu niestety nie wystarczy. Wszystko zależy jeszce od tego czy takie działania sa kontynuowane, czy dostrzegają taka potrzebę i jak na ten problem zapatrują sie bliscy- rodzina.

Edukacja w szkołach i przedszkolach jest bardzo ważna, bo dzieci spędzają w nich dużo czau. My np. mamy kolorowe kosze do segregacji w każdej klasie i na korytarzach. Prawdą jest jednak, że należy też edukować społeczeństwo, a przynajmniej dać mu szansę. U nas w gminie, raz w miesiącu odbierane są posegregowane śmieci za darmo. Wielu ludzi korzysta z tego, a co za tym idzie segreguje śmieci. Raz w roku organizowana jest również zbiórka ZSEE.

Każdy z nas może zadbać o środowisko, trzeba tylko chcieć i nie udawać, że się nie widzi jak ktoś przechodzi obok i rzuca papier na ziemię!

Fajny pomysł!!!

Czego się Jaś nie nauczy tego Jan nie będzie umiał. Edukacja w temacie ekologia zapewne zaprocentuje w przyszłości jak JAŚ dorośnie, dzięki m.in takim działaniom podejmowanym w przedszkolach i szkołach.

W rękach naszych dzieci - nasza lepsza przyszłość

[quote="lmmg":3u043sqh]Czego się Jaś nie nauczy tego Jan nie będzie umiał. Edukacja w temacie ekologia zapewne zaprocentuje w przyszłości jak JAŚ dorośnie, dzięki m.in takim działaniom podejmowanym w przedszkolach i szkołach.[/quote:3u043sqh] Uczniowie im młodsi, chętniej włączają się do takich działań. Starszym sami musimy dać przykład.

Dobry pomysł z tym własnym przykładem.

własnie od przedszkola powinna odywać sie ekologiczna edukacja

...w przedszkolu edukujemy zarówno dzieci jak i rodziców

Segregacja - mądra akcja

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 28-03-2010, liczba wyświetleń: 1967

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika