Projekt: Kopalnia soli
Projekt realizowany przez: Gimnazjum 10
Nazwa Kopalnia soli
   Województwo: śląskie
   Powiat: Gliwice
   Gmina: Gliwice
   Miasto: Gliwice
Opis

W ramach szkonych wycieczek przyrodniczych udałam się z uczniami do Wieliczki aby zwiedzić Kopalnię Soli. „Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej" i dlatego od 1978 roku znajduje się  na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wiemy, że sól jest bardzo ważna w wielu dziedzinach naszego życia. Niekiedy jest zagrożeniem, a zdecydowanie częściej dobrodziejstewm, jest niezbędna do życia. Przez wieki sól była środkiem płatniczym w formie  „krusz solnych” - zastępując pieniądz metalowy.

Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się, że na początku uzyskiwano sól ze studni solankowej, gdzie natrafiono na złoże soli, a potem metodą warzelniczą, czyli - odparowaniem wody - odzielano składniki. Opawiadano nam o wykorzystaniu soli przez czlowieka, miedzy innymi do konserwacji mięsa, masła, ryb, garbowania skór, produkcji prochu strzelniczego.  W ciągu siedmiu wieków zgłębiono w Wieliczce 26 szybów dziennych i 180 szybików łączących poszczególne poziomy.  

 Kopalnia soli w Wieliczce posiada status zabytku i jest objęta ochroną prawną.

Po wyciecze, na zajeciach kółka ekolgicznego, przeprowadzaliśmy badania laboratoryjne soli, czyli chlorku sodu.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 25-04-2010, liczba wyświetleń: 1742

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika