Projekt: Dzwony
Głos został oddany.
Projekt realizowany przez: Gimnazjum 10
Nazwa Dzwony
   Województwo: śląskie
   Powiat: Gliwice
   Gmina: Gliwice
   Miasto: Gliwice
Opis

W ranach szkolnych wycieczek regionalnych udaliśmy sie do Ludwisarni państwa Felczyńskich w Taciszowie. Rodzina zajmuje się produkcją dzonów od 1808 roku i słynie z tego, że ich wyroby posiadają najwyższą jakość dźwięku, czysty ton i długowieczność. Są piękne pod wzgledem plastycznym, z pieknymi zdobieniami i ornamentami, a każdy nowy dzwon posiada indywidualny, niepowtarzalny motyw.  Te piękne dzwony to rzemiosło artystyczne. Sześć pokoleń ludwisarskiej rodziny Felczyńskich przekazywało sobie wszystkie tajemnice, które sprawiają, że odlewane  dzwony są doskonałe i pracują bez zarzutu.

Tajemnica dźwięku dzwonów tkwi w kształcie ich "żebra".  Posiada aż 50 różnych tonów. Wyzwaniem dla ludwisarza jest to, aby w zestawie dzwonów słychać było tę samą harmonię, którą daje nam dźwięk dzwonu pojedynczego. Ton podstawowy określa mistrz-ludwisarz już w formie dzwonu.
Dokładnie wykreślone wg. kanonów sztuki "żebro" przenosi się na metalowy szablon. Z jego pomocą lepi się z gliny formę odlewniczą. Podczas odlewu dzwonu, płynny spiż rozgrzany do 1200 st. C wpływa do formy i tak rodzi się dzwon. Ludwisarnia Felczyńskich w Taciszowie odlewa dzwony według tradycyjnej, sprawdzonej przez wieki receptury.

Badzo niecodzienna, pełna artakcji lekcja chemii-ekologii-historii-muzyki.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 23-04-2010, liczba wyświetleń: 1789

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
W tym roku już głosowałeś/aś
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika