Projekt: DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI
Projekt realizowany przez: ZS w Jangrocie
Nazwa DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI
   Województwo: małopolskie
   Powiat: olkuski
   Gmina: Trzyciąż
   Miasto: Jangrot
Opis

Internetowy konkurs "Drugie Życie Elektrośmieci" - Grupa 10 uczniów określana mianem "Plemię kompostu" od września 2009r.realizowała ekologiczny projekt związany z elkektryczno- elektronicznym sprzętem, który jest już niewykorzystywany w naszych gospodarstwach domowych.
Plemię Kompostu- Na pewno zastanawia was dlaczego "plemię"? A tym bardziej, dlaczego "kompostu"?!
Zacznijmy od plemienia. Jest nas 10 osób- nie jest to duża grupa, nie jest to gromada... Nazwaliśmy siebie plemieniem, ponieważ jak plemię razem wspieramy się, "wędrujemy", rozdzielamy między sobą obowiązki.
Teraz wytłumaczmy drugi człon, dlaczego kompostu? Kompost oczywiście kojarzy się z biodegradowalnymi, organicznymi odpadkami. Właśnie dlatego kompostu, ponieważ nie wadzimy innym, staramy się pomagać Ziemi. Nasze ciała, też są biodegradowalne, jak reklamówki z Carrefoura !! ;p.
Myślę, że teraz już wiecie co łączy nas z kompostem.

My, zespół Plemię Kompostu, jesteśmy niczym superbohaterowie, którzy małymi kroczkami, niepostrzeżenie pomagają swojej przyjaciółce- Ziemi. Czuwa nad nami nasza EKOwomen - nasza opiekunka. To dzięki niej wiemy tyle o ochronie środowiska i to ona wskazuje nam gdzie czyha niebezpieczeństwo. Nasza siła leży w grupie- dopiero razem jesteśmy w stanie zwalczać generację smogu, dziur ozonowych, śmieci, ZSEE i kwaśnych deszczy.
KAPITAN:
Potrafi nad nami zapanować, rozdzielić sprawiedliwie zadania, wie jak zmotywować nas, gdy wydaje się nam, że żadne z naszych działań nie ma sensu.

PROMOCJA ZESPOŁU:
Paula ma świetną rękę do rysunków, z pewnością zrobi świetne plakaty, ulotki etc. Karolina i Kinga mają głowę pełną pomysłów, które na pewno wykorzystają.

SEKCJA PLASTYCZNA:
Spod ich ręki powstają wspaniałe rzeczy, ponadto mają dużo ciekawych pomysłów.

FOTOGRAF&KAMERZYSTA:
Robi dobre zdjęcia, a filmy, które nakręciła do tej pory są rewelacyjne. Potrafi ująć dany obiekt w świetnym momencie.

DZIENNIKARZE:
Oboje mają dobrą rękę do pióra i ciekawe pomysły. Piszą super artykuły! Karolina tworzy swoje dzieła z humorem, natomiast Michał lubi trochę pofilozofować nad danym tematem.

ORGANIZATOR IMPREZ:
Zna się na rzeczach organizacyjnych: wie do kogo pójść, co powiedzieć, jak załatwić...

Powstała gazetka szkolna pt "Gazetka Ekologiczna". Zawarto w niej kilka ciekawych artykułów promujących ekologię. Zostały zamieszczone też wyniki ankiet, które przeprowadził M.. Oczywiście nie odbyło się bez wywiadu z naszą opiekunkom- panią Lucyną oraz 2 felietonów. Kilkanaście egzemplarzy rozeszło się po klasach w szybkim tempie. Uczniowie oraz nauczyciele zaczytali się w twórczość redaktorów z Plemienia Kompostu. Całość została przyjęta w niezwykle entuzjastyczny sposób, uczniowie komentowali artykuły i zdjęcia. Pojawiły się opinie o możliwości wprowadzenia podobnej gazetki na stałe w życie szkoły.

Powstała gazetka (ścienna) na korytarzu naszej szkoły, zachęcająca uczniów do oddawania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego w odpowiednie miejsca.

W dniu 3 X 2009r w naszej szkole odbyła się EKO-dyskoteka. Przy wejściu przedstawiciele naszego zespołu do specjalnego pudełka zbierali zużyte baterie, które były biletami wstępu. Na sali rozwiesiliśmy różne plakaty promujące ekologię. Powstały również mini kosze na poszczególne odpady (m.in plastik, aluminium, szkło i papier), które porozstawialiśmy w sali. Po zakończeniu zabawy posprzątaliśmy salę, a posegregowane śmieci zanieśliśmy do "głównych śmietników"


Lista naszych dodatkowych działań:
1.Dziesięciu młodych ekologów w szkole to za mało. Trzeba "zarazić'"ekologią również innych uczniów.!
Aby naprawdę zainteresować ich tą tematyką zamiast wygłaszać pogadanki zorganizowaliśmy kilka "lekcji o ekologii na wesoło", na których uczniowie grali w dydaktyczną grę ekologiczną "Czysta Planeta", którą wykonała jedna z członkiń naszego Plemienia ; )

2.Aby pokazać społeczności szkolnej, ze istniejemy postanowiliśmy zwrócić na siebie ich uwagę. Postanowiliśmy kupić koszulki z nadrukiem : PLEMIĘ KOMPOSTU. Myślę, że pomysł "wypalił" a nasi szkolni koledzy zaczęli pytać o co w tym wszystkich chodzi i większość dała się "wciągnąć" w ekologiczne i zdrowe życie!

3.Tradycyjnie nowy rok szkolny, nasza szkoła rozpoczęła od kontynuacji zbiórki zużytych baterii pod hasłem: „Z REBA zbieramy baterie – modernizujemy naszą szkołę”.

4.Pozyskaliśmy sponsora, mianowicie firmę POSTECH. Firmie tej bliska jest ochrona środowiska i dlatego bez większego zastanowienia postanowiła wspierać finansowo nasze działania. Właściciele bardzo cieszą się z tego, że jest jeszcze taka ambitna młodzież, która interesuje się nie tylko komputerami czy filmami, ale ekologią i robi coś dla dobra ogółu. Bardzo dziękujemy im za wszelaką pomoc.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

IDZdjęcieOpis
1Materiały opracowane w ramach projektu. Gazetka ścienna zawiera m.in. plakaty wykonane przez uczniów.
2Pierwsza strona eko-gazetki wydanej w ramach projektu

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 13-04-2010, liczba wyświetleń: 2493

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika