Projekt: EKOLOGICZNY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa nr 2 im. prof. dra Władysława Szafera w Wapnicy
Nazwa EKOLOGICZNY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
   Województwo: zachodniopomorskie
   Powiat: kamieński
   Gmina: Międzyzdroje
   Miasto: Wapnica
Opis

Szkoła w Wapnicy od wielu lat podejmuje działania proekologiczne. Szkoła jest położna w bezpośrednim sąsiedztwie Wolińskiego Parku Narodowego. Tuż za płotem znajduje się rezerwat ścisły im. prof. Władysława Szafera gdzie ochronie podlega buczyna z żywcem cebulkowym w runie. Ponadto obok szkoły leży przepiękne Jezioro Turkusowe, które jest lokalną atrakcją turystyczną. Lokalizacja szkoły oraz Patron (Profesor Szafer) zobowiązują do tego by temat ochrony środowiska stawiać sobie za priorytet.

W roku szkolnym 2009/2010 tematem przewodnim podejmowanych przez nas działań jest recykling. Wszelkie uroczystości o charakterze ekologicznym mają kształtować postawy właściwego postępowania z odpadami.

W związku z tym postanowiliśmy by obchody Pierwszego Dnia Wiosny również były ściśle związane z recyklingiem. Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się co dzieje się z odpadami, które my gorliwie segregujemy i wrzucamy do odpowiednich pojemników. Postanowiliśmy to sprawdzić! Po nitce do kłębka. W Zakładzie Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach dowiedzieliśmy się, że z pojemników odpady wędrują dalej do zakładu REMONDIS. Wspólnie z opiekunem koła ekologicznego zorganizowaliśmy wycieczkę dla wszystkich uczniów szkoły do Zakładu Odzysku Odpadów REMONDIS w Szczecinie. Wycieczkę chcieliśmy zaplanować dokładnie na Pierwszy Dzień Wiosny, ale z racji, że wypadał on w tym roku w niedzielę wycieczka odbyła się 19 marca 2010r. (w piątek). W wycieczce wzięło udział 48 uczniów szkoły. Zwiedzanie zakładu ze względów bezpieczeństwa odbyło się w dwóch grupach po 24 osoby. Wycieczka rozpoczęła się zajęciami pod hasłem „Kolory recyklingu” prowadzonymi przez pracownika zakładu p. Romana Nowickiego. Następnie zwiedziliśmy sortownię i zobaczyliśmy na własne oczy jak wygląda dalsza droga odpadów. Zrobiło to na nas duże wrażenie, szczególnie ogromne ilości plastiku, szkła i papieru. Przekonaliśmy się, że nasz trud włożony w segregowanie odpadów w domach i w szkole nie idzie na marne. Odpady plastikowe są sortowane według kolorów i prasowane w ogromne kostki o wadze 200kg. Szklane butelki również są dzielone na kolory. Z sortowni posegregowane i spakowane odpady wędrują do zakładów, które je przetwarzają.

Tego dnia odwiedziliśmy również Oceanarium w Szczecinie. Zobaczyliśmy przepiękne gatunki ryb słodkowodnych i słonowodnych. Warto chronić przyrodę gdyż bez tego wiele z tych unikalnych gatunków przestanie istnieć!

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

To prawda, że recykling ma wszystkie kolory.

Zachęcam do działań z dziećmi w ogrodach. Dobrze i pożytecznie się bawią.

kazde działania ekologiczne sa cenne

Takie prawdziwe ogrody przyszkolne to skarb.

Zdjęcia

IDZdjęcieOpis
1Przed Zakładem REMONDIS
2Przed Oceanarium
3Posegregowane odpady plastikowe

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 11-04-2010, liczba wyświetleń: 1985

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika