Projekt: Opiekujemy się zwierzętami.
Projekt realizowany przez: Przedszkole Publiczne nr 41
Nazwa Opiekujemy się zwierzętami.
   Województwo: zachodniopomorskie
   Powiat: Szczecin
   Gmina: Szczecin
   Miasto: Szczecin
Opis

                                                 Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 6- latki

 

Krąg tematyczny: Nasze zainteresowania 

 

Temat dnia: Opiekujemy się zwierzętami

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko:        

- rozumie potrzebę dokarmiania zwierząt leśnych w zimie,
- rozpoznaje ich ślady pozostawione na śniegu,
- potrafi ułożyć wyrazy z rozsypanki literowej oraz odczytać zdania lub tekst (odpowiednio do indywidualnych możliwości),
- potrafi  zilustrować ruchem treść opowiadanej historyjki.

 

Metody:

- pokaz,

- rozmowa,

- projekcja,

- historyjka obrazkowa,

 

Formy:

- zbiorowa,

 

 

Pomoce dydaktyczne: sylwety ptaków i zwierząt leśnych, ruchomy alfabet, cyfry, buźki na torebkach, płyty CD.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęcia:1. Obejrzenie filmu animowanego „Opiekunowie zwierząt” z serii
„Bolek i Lolek”
Dzieci oglądają film, a następnie oceniają postępowanie chłopców i za pomocą „Buziek na torebkach” (szare koperty narysowanymi buźkami dzieci, wyrażającymi radość, smutek, złość itp.) określają uczucia własne, Bolka, Lolka i zwierząt występujących w filmie. Wymyślają własny tytuł.

2. Opowieść ruchowa
Wybierzemy się teraz na wycieczkę do lasu. Jest zimno, więc musimy ubrać się ciepło. Wkładamy buty, kurtkę, zapinamy guziki lub zasuwamy zamek, itd. (dzieci ilustrują ruchem kolejne czynności ubierania się). Wyciągamy z górnej półki szafy plecak (wspięcie na palce, wyciągnięcie ramion w górę jak najwyżej) i chowamy w nim niespodzianki dla zwierząt (ziarenka dla ptaków zatopione w tłuszczu oraz siano i marchewki). Jesteśmy gotowi. Zanim jednak rozpoczniemy naszą zimową wędrówkę, przypomnijcie mi jak trzeba zachowywać się w lesie (odpowiedzi dzieci: nie wolno śmiecić, krzyczeć ponieważ zwierzęta boją się hałasu, itp.) Cicho maszerujemy i rozglądamy się na boki, spoglądamy na korony drzew pokryte śnieżnymi czapami(skłony głowy odpowiednio do sytuacji). Brodzimy w głębokim śniegu (marsz z wysokim unoszeniem kolan), toczymy śnieżne kule i lepimy bałwany. Na polanie kicał zajączek i doprowadził nas do dziwnych znaków na śniegu (tropów zwierząt). Przyglądamy się im uważnie, porównujemy ich kształt i wielkość, próbujemy odgadnąć czyje to tropy (niedźwiedź, lis i zając).
Dzieci weryfikują swoje przypuszczenia z sylwetami ukrytymi za drzewami, przeliczają ślady, dobierają cyfry, porównują liczebność zbiorów. Nagle zerwał się wiatr (dzieci naśladują odgłosy i siłę wiatru wykorzystując: folię, celofan, plastikowe butelki, papierowe pompony, gazety, itp.), drzewa pochylają się na boki (skłony tułowia w prawo i w lewo). Niebo zachmurzyło się i zaczął padać śnieg (nauczycielka rzuca w górę dużo małych papierowych gwiazdek). Płatki śniegu wirując powoli spadają na ziemię.
Chcemy je złapać, ale jest to niemożliwe, ponieważ topią się na naszych ciepłych dłoniach (dzieci zbierają więc płatki... śniegu wykorzystując plastikowe rurki do napojów; rurkę przykładają do gwiazdki-wdech, przenoszą i opuszczają - wydech). Zrobiło się późno, pora wracać do domu.
Chcemy jeszcze pobawić się na śniegu przy piosence „Tak się zachmurzyło" (wznoszenie i stopniowe opuszczanie rąk, tworzenie „sanek" w parach- zgodnie z tekstem piosenki). Żegnamy las, pamiętamy również o zwierzętach - zawieszamy na drzewach wcześniej przygotowane niespodzianki (zatopione w tłuszczu nasiona oraz ziarenka dla ptaków, wykładamy w paśniku marchewkę i siano) i pełni wrażeń wracamy do przedszkola.

3. Rozwiązywanie zadań matematycznych z treścią, z wykorzystaniem sylwet ptaków i zwierząt leśnych.
Dzieci układają działania do przedstawionych i ilustrowanych przez nauczycielkę zadań, np.
„Przyleciały cztery wrony na drugie śniadanie, jeśli zaraz dwie odlecą, ile ich zostanie?”
4-2=2


4. Zabawa ruchowa przy muzyce
Dzieci podzielone są na dwa zespoły - dwie krainy oddzielone kolorowa liną: Zajączka Szybkiego i Ślimaka Powolnego. Słuchając muzyki szybkiej lub wolnej, przenoszą się do właściwej krainy i tam poruszają się w rytm muzyki.

5. Wykonanie karmników dla ptaków
Dzieci wspólnie z panem woźnym montują karmniki z wcześniej przygotowanych materiałów - desek, listewek itp.

6. Wyjście na przedszkolne podwórko. Dzieci zawieszają karmniki na drzewach i umieszczają w nich różne nasiona oraz zawieszają słoninkę. Obserwują oraz rozpoznają i nazywają przylatujące do nich ptaki.  

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 30-06-2010, liczba wyświetleń: 2608

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika