Projekt: Każdy wie, co zrobić z ZSEE
Głos został oddany.
Projekt realizowany przez: ZS w Jangrocie
Nazwa Każdy wie, co zrobić z ZSEE
   Województwo: małopolskie
   Powiat: olkuski
   Gmina: Trzyciąż
   Miasto: Jangrot
Opis

“Każdy wie, co zrobić z ZSEE”

Celem programu jest:
- ekologiczna edukacja społeczeństwa,
- utrwalenie w powszechnej świadomości przekonania o konieczności właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.



Do udzialu w akcji zaangażowane są dzieci z klasy V SP i ich rodzice, którzy wypełnili ankiety


Uczniowie zyskali ciekawe ulotki nt. postępowania z ZSEE i konsekwencjani niewłaściwego postępowania z zepsutym sprzętem np. pralką, telewizorem, monitorem, suszarką do włosów.

Podczas lekcji techniki uczniowie obejrzeli ciekawy film traktujący o właściwwym postępowaniu z ZSEE.

Po realizacji projektu uczeń wie że:
- pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami,
- konsumenci są zobowiązani przekazywać podmiotom zbierającym zużyty sprzęt m.in. sklepom, gminnym punktom zbierania ZSEE.

KAŻDY UCZEŃ WIE, że:

1. Zużyty sprzęt możę stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia i środowiska, ponieważ często zawiera szkodliwe substancje chemiczne, które przedostają się do gleby, wody i powietrza.
2.ZSEE- może zawierać substancje niebezpieczne dla Twojego zdrowia lub środowiska. Demontaż to skomplikowany proces, który powinien być wykonany w specjalistycznych zakładach przy zachowaniu środków ostrożności.

4. Kupując nowy sprzęt, stary chowasz na strychu, szufladzie itp. z myślą, że kiedyś się przyda. Nie należy tego robić. Lepiej oddać go komuś, komu się przyda, a własny, przestarzały odda do punktu zbierania ZSEE.

5.Jeżeli już musisz wymienić swój sprzęt, zastąp go bardziej ekonomicznym i spełniającym wysokie standardy ochrony środowiska. Wyłączaj urządzenia, gdy ich nie używasz, stosuj energooszczędne źródła światła.

Szkoła realizowała projekt po raz drugi.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Dwa lata temu wraz z uczniami klasy V realizowałam taki projekt w swojej szkole, efekt był wspaniały, bo otrzymaliśmy za wszystkie działania Dnia otwartego z ZSEE ogólnopolskie wyróżnienie, ale napracowaliśmy się wszyscy bardzo, bardzo mocno.

Tak popieram takie akcje. Chociaż zuzyty sprzęt elektroniczny mozna bezpłatnie oddać do ZUO w każdym mieście. W minionym roku jedna ze szkół srednich przeprowadziła taka akcje miejska. my jako przedszkole po prostu w ramach współpracy przyłączylismy sie do niej. Warto, zrobiliśmy generalne porządki w domach.

Można oddać, tylko komu się chce wyciągać te stare rupiecie ze strychu i specjalnie wieźć do punktu w którym można to zostawić, czasami trzeba zrobić kilkadziesiąt kilometrów.

Tak to rzeczywiście jest problem małych miejscowosci. Może gmina powinna kilka razy w roku organizować takie akcje??

[quote="ekomarzanna":3hv1tpfe]Tak to rzeczywiście jest problem małych miejscowosci. Może gmina powinna kilka razy w roku organizować takie akcje??[/quote:3hv1tpfe] Moja gmina Janów organizuje takie akcje. Mamy ekologicznego Wójta. Jest ok.

My już po raz trzeci bierzemy udział w tym programie. Uważam, że problem ZSEE powinien znaleźć się w każdym podręczniku z przyrody, a niestety tego brakuje w edukacji. Zajęliśmy 2 i 1 miejsce w konkursach organizowanych przez Elektroeko. Nagrody są "czadowe", jak wyrazili się o nich moi uczniowie. Co roku wymyślamy przeróżne działania np. pokaz doświadczeń, zbiórka sprzętu, wystawy, ankiety, rozdajemy ulotki ...

Jesli chodzi o ZSEE działamy bezinteresownie, po prostu organizujemy zbiórkę, pozbywamy sie starego sprzętu. :P

Podobnie jest u nas.

również brałam udział w projekcie ogólnopolskim na temat ZSEE - cztery miesiace ciężkiej pracy i V miejsce w Polsce

Problem elektrośmieci jest bardzo duży. Na szczęście dzięki takim akcjom coraz więcej osób wie jak ze zużytym sprzętem należy postępować:)

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 31-03-2010, liczba wyświetleń: 3303

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Już głosowałeś/aś na ten projekt
Copyright © 2009 PTH Technika