Projekt: CZYSTY LAS - V EDYCJA
Głos został oddany.
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa nr 2 im. prof. dra Władysława Szafera w Wapnicy
Nazwa CZYSTY LAS - V EDYCJA
   Województwo: zachodniopomorskie
   Powiat: kamieński
   Gmina: Międzyzdroje
   Miasto: Wapnica
Opis

  W roku szkolnym 2008/2009 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. prof. dra Władysława Szafera w Wapnicy przystąpili do V edycji Ogólnopolskiego Konkursu CZYSTY LAS w kategorii Leśna Edukacja – w kategorii wiekowej dzieci (szkoła podstawowa).
W ramach konkursu podjęto wiele działań propagujących zasoby przyrody, kształtujących szacunek do lasu i wrażliwość na przyrodę ze szczególnym uwzględnieniem form ochrony lasu oraz pożytków z lasu. Uczniowie szkoły z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem podeszli do realizacji zadań konkursowych.
Działania praktyczne zostały poprzedzone dwoma cyklami zajęć dydaktycznych, które dotyczyły:
a) bogactwa zasobów leśnych, ze szczególnym uwzględnieniem form ochrony lasu,
b) ochrony przeciwpożarowej lasu
c) pożytków z lasu (rośliny lecznicze - zioła, grzyby, rośliny służące jako pokarm
np. jagody, borówki, żurawina)
b) form ochrony przyrody,
Lekcje przeprowadzono w klasach 4-6 w miesiącach marzec-czerwiec. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z ochroną lasu w lasach gospodarczych (w tym: ochrona przeciwpożarowa, ochrona przed owadami i grzybami) a jednocześnie zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony przyrody, szczególnie na obszarach specjalnie do tego celu wyznaczonych (parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody i inne). Dzieci poznały różnorodność świata grzybów, szczególnie tych chronionych i ich rolę w ekosystemie leśnym.
Zajęcia dydaktyczne przeprowadzono w oparciu o materiały pozyskane z Polskiego Klubu Ekologicznego – Edukacja dla Zrównoważonego Rozwoju. Uczniowie pracowali z pakietami edukacyjnymi: „Formy ochrony przyrody w Polsce” oraz „Grzyby chronione”. Wyświetlono również animowany film pt. „Opowieść o grzybach”, a dzieci otrzymały kolorowanki z gatunkami grzybów chronionych oraz zeszyty ćwiczeń i książeczki: „Formy ochrony przyrody w Polsce”.
Po przeprowadzonych zajęciach dzieci stworzyły komiksy na tematy: formy ochrony lasu, pożytki z lasu oraz „Jak chronić las przed różnymi zagrożeniami?”. W miarę możliwości finansowych szkoły planowane jest wydanie komisów w formie książeczki.
Ponadto uczniowie szkoły wzięli udział w całorocznej, cyklicznej akcji „Maraton przyrodniczy” organizowanej przez Nadleśnictwo Międzyzdroje. W ramach udziału w Maratonie odbyło się 6 wycieczek terenowych do lasu, gdzie omawialiśmy zagadnienia dotyczące form ochrony lasu oraz korzyści, jakie możemy czerpać z lasu, poruszane wcześniej na zajęciach lekcyjnych.
W październiku odbyło się Grzybobranie zorganizowane przez Nadleśnictwo Międzyzdroje, w którym udział wzięli uczniowie klas 3-6 szkoły w Wapnicy. Zbieranie grzybów połączone było z zajęciami o tematyce leśnej.
Również w październiku miało miejsce wydarzenie o treściach przyrodniczych. Szkoła obchodziła jubileusz 60-lecia oraz 10-lecia nadania imienia prof. dra Władysława Szafera. Była to doskonała okazja do przekazania treści związanych z ochroną przyrody. Na korytarzach szkolnych umieszczone zostały wystawy dotyczące Patrona szkoły oraz jego pasji, jaką była ochrona środowiska przyrodniczego. Powstał Gabinet Profesora. Wydano książkę: zbiór poezji dziecięcej zawierający wiersze i ilustracje na temat szkoły, Wapnicy i otaczającej przyrody.
Szkoła wzięła również czynny udział w organizacji 200-lecia wsi Wapnica. Obchody miały miejsce 30 maja 2009r. Z tej okazji starsi uczniowie napisali legendy o Wapnicy a młodsi wykonali do nich ilustracje. Całość została wydana w formie książkowej i rozpropagowana wśród zaproszonych gości. Tematyka legend dotyka przede wszystkim ochrony przyrody i różnorodności zasobów leśnych. Jednocześnie spisane legendy świadczą o pogłębionej dzięki zajęciom wyobraźni i wrażliwości dzieci na otaczającą przyrodę, zauważanie jej piękna i potrzeby jej ochrony (np. legenda o Jeziorze Turkusowym, Trzy dęby, Piaskowa Góra).
Podsumowaniem edukacji leśnej w szkole w Wapnicy w roku szkolnym 2008/2009 była wycieczka dla wszystkich uczniów, do dostrzegalni przeciwpożarowej – wieży Goeben w Świnoujściu. Wycieczka była połączeniem zajęć kameralnych w sali dydaktycznej z zajęciami terenowymi w lesie z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasów. Dzieci dowiedziały się, jak wykryć pożar, ile osób jest do tego zaangażowanych i poznały krok po kroku postępowanie w przypadku wystąpienia pożaru w lesie.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 07-05-2010, liczba wyświetleń: 3081

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Już głosowałeś/aś na ten projekt
Copyright © 2009 PTH Technika