Projekt: Ekologiczny pamiętnik pierwszoklasisty
Głos został oddany.
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa nr 18
Nazwa Ekologiczny pamiętnik pierwszoklasisty
   Województwo: warmińsko-mazurskie
   Powiat: Elbląg
   Gmina: Elbląg
   Miasto: Elbląg
Opis

ZDOBYWAMY ODZNAKĘ ORNITOLOGA

Któregoś dnia - to chyba było w jeszcze październiku - nasza pani powiedziała, że będziemy zdobywać odznakę ornitologa. Na pytanie: Kto to jest ornitolog? - umiała dokładnie odpowiedzieć nasza klasowa przyrodniczka Natalka Z. Ona dużo wie o świecie przyrody. Odpowiedziała śmiało, że to taki ktoś, kto prawie wszystko wie o ptakach i umie je obserwować.

Dostaliśmy pierwsze zadanie: Przygotuj prezentację wybranego przedstawiciela ptasiej rodziny. Następnego dnia w klasie wróble, sroki, bociany, sikorki,... rozgościły się na naszej wystawie. Dzieci przygotowały piękne plakaty i wiele umiały opowiedzieć o ptasich zwyczajach. Pani przeczytała nam fragment książki "O wróbelku Elemelku", rozdział o tym jak wróbelek poszedł do szkoly i uczył się pisać literek, Nic mu nie wychodziło!!! Trochę go rozumiemy, bo nam nie wszystkim jeszcze dobrze idzie to pisanie;O) Ale wróćmy do ptaków! Słowo do słowa i podzieliliśmy ptasią rodzinę na ptaki, które na zimę zostają z nami i te, które odlatują do ciepłych krajów. Bohaterem następnego dnia był bocian - piękny polski ptak. W Polsce jest dużo bocianów - powiedział Iza, a Natalka dodała, że wszystkie są pod ochroną. Oglądaliśmy bocianie gniazda na ilustracjach i wyznaczaliśmy trasę lotu bocianów do Afryki. Jaś stwierdził, że bocian musi być bardzo silny i na pewno w swojej "szkole" nie liczył, ani nie czytał tylko trenował fruwanie. Racja!!! krzyknęliśmy wszyscy zgodnie. Wtedy Gabrysia powiedziała, że tym ptakom, które na zimę zostają w Polsce trzeba pomagać. Marcin zauważył błysk w oku naszej pani. Wiedzieliśmy, że już za chwilę otrzymamy kolejne zadanie.

Przed nami kolejne odznakowe działania. Tym razem każdy może sobie wybrać, co chce zrobić. Jesteście ciekawi? Zbliża się zima. Nie wiadomo, jaka ona będzie, czy ciepła czy zimna. Musimy zadbać o skrzydlatych przyjaciół. W naszym ogrodzie znajdzie się miejsce na karmniki. Musimy je tam rozwiesić i postawić oraz zebrać karmę. Niektóre dzieci od razu powiedziały, że zrobią karmniki. Nie czekaliśmy długo. Nataka Z. zrobiła ze swoim dziadkiem największy karmnik, Oliwier bardzo ciekawy - taki na słoninkę. Wszystkie ptasie stołówki były wykonane solidnie i starannie, są prawidłowo zbudowane i pięknie wyglądają. Chronią pożywienie przed deszczem i śniegiem, a my codziennie, nawet w wolne dni,  wykładamy karmę. Było ich tak dużo, że część pani schowała - "tak w razie. gdyby któryś trzeba było wymienić". Inne dzieci przyniosły ziarenka słonecznika, pszenicy, kaszę i różne ziarenka.

Jesteśmy przygotowani na pomoc ptakom i możemy je zaprosić do naszego ogrodu. Kiedy to będzie? - spytał Łukasz. Otwarcie ptasiej stołówki będzie, gdy nadejdą pierwsze bardzo chłodne dni. Czekając na nie wykonaliśmy samodzielnie ptasie albumy, w których poznaliśmy przedstawicieli skrzydlatej rodziny żyjących nad wodą: kaczki, łabędzie, mewy; blisko domu człowieka np. jaskółki, wróble, sikory... oraz mieszkańców lasu.

Nasi klasowi meteorolodzy (codziennie prowadzimy klasowy kalendarz pogody) któregoś pięknego dnia oznajmili, że na termometrze spadła temperatura poniżej zera. Mamy mróz - oznajmił Filip, trzeba zacząć dokarmiać ptaki. Rozpoczęliśmy najtrudniejsze zadanie: dokarmianie ptaków. Wiemy, że trzeba to robić systematycznie, nawet w sobotę, niedzielę i święta. Codziennie wsypujemy ziarneka. Dobrze, że dzieci z innych klas też nam w tym pomagają. A ptaków w naszej stołówce jest coraz więcej, i to różne. Obserwujemy je z okna klasowego. Po świętach na parapecie będzie stała lornetka. Fajnie jest obserwować te skrzydlate stworzenia!!!

PS wychowawcy
Dokarmianie nawet, jeśli nie jest to ptakom konieczne do przeżycia, to na pewno ułatwia im przetrwanie najcięższych zimowych mrozów. Gdy nastaje zima, wydłuża się noc, a dzień skrócony jest do kilku godzin. Dla ptaków, które nie odleciały na południe, nadchodzą ciężkie czasy. W parkach i ogrodach wiele z nich szuka schronienia przed mrozem i pokarmu, niezbędnego do wytwarzania energii. Okazalo się, że dokarmianie ptaków może być miłym, edukacyjnym zajęciem. Daje radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 16-04-2010, liczba wyświetleń: 3475

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
W tym roku już głosowałeś/aś
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika