Projekt: Ptaki zimą.
Głos został oddany.
Projekt realizowany przez: SP w Mostowie
Nazwa Ptaki zimą.
   Województwo: mazowieckie
   Powiat: łosicki
   Gmina: Huszlew
   Miasto: Mostów
Opis

Uczniowie biorąc udział w corocznym zimowym dokarmianiu ptaków, opracowują opisy tych ptaków, które najczęściej obserwują przy karmnikach, po to aby ułatwić sobie rozpoznawanie poszczególnych gatunków awifauny i zapisy w karcie obserwacji np :

DZIĘCIOŁ CZARNY  ( Drocopus martius ) Dzięciołowate. Ptak wielkości wrony, czarny , z bardzo solidnym jasnym dziobem. Samiec ma czerwoną czapeczkę, samica czerwoną plamkę na potylicy. Lot nie jest tak falisty jak innych dzięciołów.Zamieszkuje tylko stare lasy, ze skupiskami starych, obumarłych drzew. Wszystko robi bardzo solidnie. Znajdując drzewo zaatakowane przez korniki, dziobem rozkuwa spróchniałe drewno, aż zje wszystkie żyjące w nim owady. Po pniu drzewa zostaną tylko wióry. Para czarnych dzięciołów wykuwa co roku nową dziuplę, wychowując w niej potomstwo, nocując zimą. Wiosną oddają dziuplę innym ptakom.                          

KOS  (Turdus merula)  Drozdowate. Samce mają intensywnie czarne, błyszczące upierzenie i jaskrawo- pomarańczowy dziób. Samice i osobniki młode są ciemnobrązowe z nieco ciemniejszym plamkowaniem na piersi. Dziób ciemny, jedynie u starszych samic nieco żółtawy. Samice kosa oszczędzają energię, wysiadując jaja wczesną wiosną. Ich gniazda są doskonale zbudowane z zatrzymujących ciepło materiałów. Pisklęta są karmione przez oboje rodziców, którzy na zmianę przynoszą im dżdżownice i ślimaki. Zimą przylatują do karmników w których znajdują się jabłka.   

MAZUREK  (Passer montanus)  Wikłaczowate. Trochę mniejszy i smuklejszy od wróbla. Osobniki dorosłe z kasztanowato-brunatnym wierzchem głowy i karkiem, czarnym kantarkiem i czarną plamką na jasnym policzku. Obie płcie ubarwione tak samo. Mazurek chętnie zasiedla budki lęgowe przeznaczone dla szpaków, a nawet ziemne norki wygrzebane przez brzegówki. Niewielkie szkody jakie wyrządza w uprawach zbożowych, równoważy z nawiązką dzięki temu, że karmi potomstwo mszycami i wieloma innymi owadami szkodliwymi dla upraw. Zwykle wyprowadza trzy lęgi w roku.

 

 

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

[quote="lukasz.sosna":33hegzxj]Wyraź Swoją opinię na temat szkolnej inicjatywy ekologicznej[/quote:33hegzxj] Ciekawa , ważna i pożyteczna.

ptaki sa nam potrzebne wiec dbajmy

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 16-04-2010, liczba wyświetleń: 3362

Głosuj
Miesiąc:
W tym miesiącu już głosowałeś/aś
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika