Projekt: artykuł ekologiczny
Głos został oddany.
Projekt realizowany przez: Gimnazjum 10
Nazwa artykuł ekologiczny
   Województwo: śląskie
   Powiat: Gliwice
   Gmina: Gliwice
   Miasto: Gliwice
Opis

Nasza wspólna sprawa, czyli o projekcie Elektrogim10

            Segregacja, recykling to działania, o których coraz więcej się pisze, coraz więcej mówi, i do których coraz bardziej zachęca się innych. Aby przyniosły pożądany efekt, należy wdrażać nawyki recyklingu od najmłodszych lat w myśl przysłowia: Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.  Dlatego dobrze, jeśli akcje tego typu trafiają do szkół, bo to właśnie w szkołach kształtuje się odpowiednie nawyki i umiejętności. Kształtuje się rzecz najważniejszą - świadomość .

Europejska Platforma Recyklingu

i Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego

            Statystki przeprowadzone w naszym kraju są przerażające, tylko 20% Polaków wie, że zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego nie należy wyrzucać do pojemników na śmieci. Od 2005 r. obowiązuje nas Ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym, w myśl której należy w sposób zorganizowany zbierać i przetwarzać ZSEE. Dlatego Europejska Platforma Recyklingu wraz z Polską Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ogłosiły konkurs skierowany do szkół w Polsce, którego celem jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości środowisk szkolnych i społeczności lokalnych w zakresie zasad postępowania ze Zużytym Sprzętem Elektrycznym i Elektronicznym.

 

Udział Gimnazjum nr 10 w Gliwicach w konkursie

            Na apel powyższych organizacji odpowiedziało Gimnazjum nr 10 w Gliwicach przy ul. Lipowej 29, tel. (032) 231-17-45, strona internetowa: www.gim10.gliwice.pl. Uczniowie utworzyli wraz z opiekunami , panią Janiną Czempiel i panią Agnieszką Szeligą, zespół dziesięciorga uczniów, zwany Elektrogim 10. Tworzą go: Mateusz Drozd – kapitan, Patryk Szczygioł, Marcin Miętus, Adrian Zambrzycki, Magda Szloser, Justyna Dubaj, Marta Pieczara, Moinka Kusal, Aleksandra Kuśmierczyk, Katarzyna Walczak. Konkurs składa się z trzech głównych etapów, podczas których podzieleni na grupy uczniowie wykonują zadania.

Jakie to są działania?

            Uczniowie zakończyli już dwa etapy pracy. W pierwszym wydali szkolną gazetkę o nazwie „Elektrogim 10” zawierającą najważniejsze informacje o konkursie, wykonali materiały na ścienne gazetki umieszczone w różnych miejscach w szkole, a tematem każdej z nich jest segregacja odpadów. Oprócz tego uczestnicy konkursu wykonali plakaty informujące o akcji. Wywiesili je w szkole oraz w kilku najczęściej uczęszczanych miejscach w dzielnicy. Są to m.in. biblioteka, sklep RTV i AGD, sklep spożywczy, rybny, rowerowy, zoologiczny, cukiernia i Pub. Następnie przygotowali apel dla wszystkich uczniów szkoły, zainicjowali spotkanie z przedstawicielami trójek klasowych i Radą Pedagogiczną, a także opracowali informacje na spotkania nauczycieli z rodzicami podczas wywiadówek. 7 października zorganizowali EkoDyskotekę dla uczestników projektu, jego sympatyków, podczas której została zaprezentowana piosenka na temat elektrośmieci w wykonaniu utalentowanej wokalistki naszej szkoły, Justyny Dubaj, także członka Elektrogim 10.Pierwszy etap pracy zakończył się nawiązaniem kontaktów z gliwickimi mediami w celu promowania działań uczniów. Uczniowie wykonali też niestandardowe zadania, takie jak budowa strony internetowej projektu; jej adres to: www.elektrogim10.cba.pl; koszulki z nadrukiem z logo szkoły i zespołu wykonane przez firmę „Kropka”.

W drugim etapie pracy nad projektem uczniowie przygotowali postery na temat ZSEE i podali zasady postępowania z elektrośmieciami. Postery pełnią funkcję informacyjną – odbiorca dowie się z nich o rodzajach Zużytego Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego, pozna trzy kroki postępowania ze ZSEE, przeczyta o historii telefonu od momentu wynalezienia do czasów współczesnych, dowie się także o cyklu życia ZSEE,  zapozna się z drugim życiem lodówki, które zostało przedstawione w dowcipny sposób.

Uczniowie nie tylko wykonali postery, ale zaplanowali całą akcję promocyjną swoich działań. Z wykonanymi pracami wyszli poza teren swojej szkoły, do oddziału klasy przedszkolnej „zerówki” i klasy VI c Szkoły Podstawowej nr 7 w Gliwicach. Natomiast promocja na terenie macierzystego gimnazjum objęła nie tylko uczniów szkoły, ale także nauczycieli, a 8 listopada także społeczność lokalną, która w tym właśnie dniu przybyła do szkoły jako lokalu wyborczego na Referendum.

Oprócz posterów uczestnicy konkursu przygotowali prezentacje multimedialne na temat historii aparatu fotograficznego i cyklu życia ZSEE. W ramach drugiej prezentacji dowiedzieć się można, co to jest ZSEE, dlaczego ZSEE szkodzi, co można zrobić z ZSEE, prawo o ZSEE, cykl życia ZSEE oraz gdzie znajdują się miejsca zbierania ZSEE w Gliwicach i okolicy.

Ale to nie wszystkie działania zespołu Elektrogim 10 i ich opiekunek. Uczestnicy projektu dokonali analizy długości życia sprzętów w naszych domach na podstawie przeprowadzonych ankiet, wykresów, przeprowadzili także rozmowy z ekspertami w dziedzinie wymiany sprzętu elektronicznego i elektrycznego, np. z kierownikiem sklepu AGD i RTV w Gliwicach i zaproponowali wnioski. Powyższe działania zebrali i opracowali w postaci prezentacji PP.

Aby trafić do szerszego grona odbiorcy, uczniowie opracowali gry i zabawy umysłowe na temat ZSEE dla trzech etapów kształcenia – przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Były to: kolorowanki, puzzle,  rebus, układanka, krzyżówka, wstawka, domino. Zarówno w przedszkolu, szkole podstawowej, jak i gimnazjum wszystkie gry i zabawy kończyły się konkursami z niespodziankami i nagrodami. Wykorzystane gry i zabawy opracowano w postaci papierowej i w postaci prezentacji PP.

Co dalej?

            Przed uczniami kolejne zadania: ustalenie, jak funkcjonuje zbiórka i recykling ZSEE w naszej miejscowości, przygotowanie i przeprowadzenie promocji zbiórki ZSEE, przygotowanie i przeprowadzenie we współpracy z Dyrekcją Szkoły i Urzędem Gminy Szkolnego Dnia Zbiórki ZSEE. Szkolny Dzień Zbiórki Zużytego Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego będzie miał miejsce 27 listopada w godzinach od 8.00 do 19.00. Przez cały najbliższy tydzień od 23 listopada do 30 listopada w godzinach od 8.00 do 19.00 trwać będzie zbiórka ZSEE. Czekamy na wszystkie elektrośmieci!

Za każde wykonane zadanie zespół otrzymuje punkty. Najwięcej można uzyskać za zadania, przed którymi młodzież stoi. Ale nie wygrana w materialnej postaci jest tu najważniejsza, choć na pewno by ucieszyła. Najbardziej cennym efektem pracy młodych ludzi jest uświadomienie innych o korzyściach płynących z właściwego postępowania ze Zużytym Sprzętem Elektrycznym i Elektronicznym, a co za tym idzie świadomy i konsekwentny recykling, który chroni nasze środowisko.

                                               Artykuł redagował Marcin Miętus, członek zespołu Elektrogim 10

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 15-04-2010, liczba wyświetleń: 3778

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Już głosowałeś/aś na ten projekt
Copyright © 2009 PTH Technika