Projekt: EKOWYPRAWY - SP 18 ELBLĄG - JERZWAŁD
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa nr 18
Nazwa EKOWYPRAWY - SP 18 ELBLĄG - JERZWAŁD
   Województwo: warmińsko-mazurskie
   Powiat: Elbląg
   Gmina: Elbląg
   Miasto: Elbląg
Opis

Wycieczka do Jerzwałdu

Wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Jerzwałdu. Wielu rodziców pytało się : Gdzie to jest? Po co tam jedziecie? Jerzwałd to duża wieś na północnych krańcach Jezioraku, gdzie przez 27 lat mieszkał i tworzył jeden z najpoczytniejszych pisarzy powojennej Polski, twórca postaci detektywa-muzealnika, Zbigniew Nienacki. Zapewne cieszyłby się wiedząc, że właśnie w Jerzwałdzie ma swoją siedzibę Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. I tam skierowaliśmy się na początku naszej wyprawy. Przy siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie zwiedziliśmy ogród dydaktyczny. W rośnie tam ponad dwieście gatunków roślin. Podziwialiśmy staw, bagienko, skalniak, las ubogi i las mieszany oraz część ozdobną. Bardzo się nam podobała „skrzynia zmysłów”, gdzie mogliśmy powąchać różne zioła, pogłaskać roślinki. W ogrodzie czytaliśmy informacje z tablic opisujących poszczególne siedliska i małych tabliczek z nazwami gatunkowymi wybranych roślin. Obok siedziby parków z wielką radością i zaangażowaniem odwiedziliśmy "Park Wiejski", który jest placem zabaw dla dzieci.

Teraz przyszedł czas na odwiedzenie samej siedziby parków. Wiedzieliśmy, że prowadzone są  tu efektywne zajęcia prezentujące walory przyrodniczo - historyczne Parków oraz zasady ochrony przyrody w Polsce. Nie mogliśmy z tej okazji nie skorzystać. Weszliśmy do sali dydaktycznej wyposażonej w sprzęt audiowizualny, biblioteczkę zawierającą książki i czasopisma przyrodnicze, zestawy slajdów, filmów, map, plakatów i różnych eksponatów. Tam dowiedzieliśmy się, że na terenie Parku istnieją 3 rezerwaty przyrody: „Jasne” - rezerwat wodno-torfowiskowy, „Czerwica” - dla ochrony kolonii kormorana czarnego. „Jezioro Gaudy” rezerwat ornitologiczny. Na terenie Parku występują licznie drzewa będące pomnikami przyrody. Gdy to usłyszeliśmy powstał pomysł nowych wypraw w kolejnym roku szkolnym.

Naszą wizytę w jerzwałdzkim na terenie zakończyliśmy i przeszliśmy ścieżką dydaktyczną wiodącą nad jez. Jasne i ogniskiem nad urokliwym jeziorkiem.

getfile.php?id=4259

getfile.php?id=4260

getfile.php?id=4261

getfile.php?id=4262

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Ciekawa EKO-WYPRAWA. Czytając ten tekst wiem, że dla mnie to też była wirtualna eko-wyprawa.

Dzięki!!! Polecam Jerzwałd jeszcze ze względu na niezwykle miłą atmosferę pracowników parku. Wspaniałe miejsce!!!

A dokładniej gdzie ono się znajduje ?

podoba mi się - ładne opracowanie

Podaję namiary na to miejsce Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego Dyrekcja parku: Jerzwałd 62 14-233 Jerzwałd tel./fax. (0 89) 758 85 27 e-mail: park-jeziorak@pro.onet.pl www: www.jezioro.com.pl Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i jego otulina położone są w większości w województwie warmińsko-mazurskiego. Do województwa pomorskiego należy jedynie fragment obejmujący gminę Stary Dzierzgoń. Park został utworzony w 1993 roku. Powierzchnia parku wynosi 25 045 ha (w woj. pomorskim – 2 641 ha), powierzchnia otuliny parku – 18 038 ha (w woj. pomorskim 2 284 ha). Park charakteryzuje krajobraz młodoglacjalny z dużym udziałem zwartych kompleksów leśnych. Przeważają subkontynentalne grądy i bory mieszane. Silnie rozwinięta jest sieć hydrograficzna. Liczne jeziora parku, wraz z otaczającym kompleksem leśnym, stanowią zbiór unikalnych zasobów fauny i flory. Na terenie parku znajduje się najdłuższe jezioro w kraju - Jeziorak (27,5 km).

Dziękuję bardzo za wyczerpujące informacje, mam nadzieję, że w przyszłości skorzystam.

Prosze bardzo :D

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 12-04-2010, liczba wyświetleń: 2981

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika