Projekt: EKOWYPRAWY - SP 18 ELBLĄG - NA TROPIE PRZYRODY
Projekt realizowany przez: Szkoła Podstawowa nr 18
Nazwa EKOWYPRAWY - SP 18 ELBLĄG - NA TROPIE PRZYRODY
   Województwo: warmińsko-mazurskie
   Powiat: Elbląg
   Gmina: Elbląg
   Miasto: Elbląg
Opis

„Idziesz do lasu – idziesz w gościnę, więc zachowuj się jak na gościa przystało i szanuj spokój gospodarzy.”
- oto motto naszych leśnych wypraw.

NA TROPIE PRZYRODY PRZEZ CZTERY PORY ROKU

Życie większości nas zamyka się coraz częściej pomiędzy domem, miejscem pracy lub szkołą, a supermarketem. Ogłuszani reklamami zatracamy proporcje wartości, może warto więc wyjść z domu, wyjechać do podmiejskiego lasu i obserwować przyrodę. Warto chociażby dla świeższego powietrza.

Mamy szczęście, że nasze miasto ma las „Bażantarnia” – zielony pałac, do którego możemy często zaglądać. Ruszyliśmy na wędrówkę po zielonej, czerwonej i białej krainie – elbląskim lesie zwanym Bażantarnia. Skąd tyle kolorów? Postanowiliśmy odwiedzać nasz las w różnych porach roku. Tym samym szlakiem ruszyliśmy wiosną, latem i jesienią. Obserwowaliśmy zmiany jakie zachodziły w lesie. Dzieci dotykały zielonego, mchowego dywanu. „Jaki mięciutki i puszysty” – mówiły. Tuliły się do drzew, głaskały na powitanie ich chropowatą korę. Okazało się to bardzo ciekawym polem do prowadzenia obserwacji i działań przyrodniczych, a nawet natchnieniem pisarskim.

Celem obserwacji było min. zdobycie odznak: PRZYJACIEL LEŚNYCH ZWIERZĄT i  LEŚNY OBSERWATOR PRZYRODY. (przykład Karty Pracy ucznia – załącznik)

 

Część 1. – JESIEŃ

            Spotkanie jesienne w lesie zaczynamy zawsze od udziału w akcji Sprzątanie Świata. Jak co roku i tym razem ruszyliśmy do naszej Bażantarni, lecz tym razem przybyliśmy tam tydzień przed akcją. W jakim celu? Aby wszyscy osiemnastkowicze wyruszyli do elbląskiego lasu Bażantarnia w pełni świadomi udziału w akcji Sprzątanie Świata "Ziemia w twoich rękach" i by ta świadomość została w małych umysłach i dojrzewała razem z ich dorastaniem. Zadaniem pierwszych patroli było określenie miejsc elbląskiego lasu, w które 20 września trzeba skierować sprzątające patrole oraz   stworzenie mapy "Brudnych plam Bażantarni".

            Rozpoczęliśmy zdobywanie odznaki dendrologa i ornitologa. Dlatego obserwujemy, mierzymy, zapisujemy i zbieramy dary jesieni. „Bardzo lubimy zdobywanie przyrodniczych odznak. Mobilizują nas do działania, a przyroda odkrywa przed nami kolejne karty swojej potężnej księgi.”

Część 2. – ZIMA

Czekaliśmy na śnieg. Kiedy z nieba sypnęło białym puchem, natychmiast ruszyliśmy do naszej Bażantarni - elbląskiego lasu. Naszym celem było odszukanie, jak najwięcej śladów zwierząt. Ślad na śniegu to jakby gipsowy odcisk. Zabawiliśmy się w tropicieli zwierząt. W naszym lesie żyje wiele zwierząt. Przekonaliśmy się o tym, tropiąc mieszkańców lasu po ich śnieżnych śladach.

Czytanie tropów i śladów dostarcza olbrzymiej satysfakcji, gdy uda się trafnie odgadnąć nie tylko trop zwierzęcia, ale także jego zachowanie. Na wspólnym spacerze coraz niżej pochylaliśmy się nad warstwę śniegu. Każde z nas chciało być odkrywcą ciekawego listu. "Tędy przeszły jakieś zwierzęta!!! To chyba tropy dzika. Coś ty, to sarna. Daj, proszę ściągawkę, zobaczymy. A widzisz sarna!". Okazało się, że rozpoznawanie tropów na śniegu jest wspaniałą zabawą na spacerze z dziećmi, angażującą wyobraźnię, zmuszającą do obserwacji zachowań zwierząt. To dzięki śladom na śniegu leśni mieszkańcy przestali być anonimowi.

Część 3. – WIOSNA

            Rozrabiający mimowie, kolorowe gaiki, wystrzałowy tort urodzinowy, średniowieczne tańce – to wszystko na powitanie wiosny można było zobaczyć w piątek 20 marca w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu. Nasza Pani Dorota Życzkowska, była organizatorką obchodów Pierwszego Dnia Wiosny na jej zaproszenie do Elbląga przybyła Prezes Fundacji Nasza Ziemia, Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz. Powitanie wiosny odbyło się na świeżym powietrzu. Pan Zima dostał piękny kolorowy płaszcz, stając się tym samym Panem Wiosną. Dzieci ruszyły w krótki pochód ze zrobionymi wspólnie ze swoimi nauczycielami gaikami, a następnie odbył się konkurs na najładniejszy gaik wykonany z materiałów ekologicznych. Był to także Dzień Wierzby – rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Wierzba, królową Żuław”, a na specjalnie przygotowanych stoiskach można było zasięgnąć informacji o tym pięknym drzewie min. Na stoisku Nadleśnictwa Elbląg i kupić wyroby powstałe z wierzby. My tam z naszą panią byliśmy, jej pomagaliśmy i dobrze się bawiliśmy!!!

Katarzyna Czyż – mama Heli uczennicy klasy 3c

Każda nasza wyprawa do lasu sprawiała, że dzieci poznawały panujące zwyczaje w zielonym pałacu, uczyły się obserwować zwierzęta, a jednocześnie zachowywać zasady bezpieczeństwa. Doskonaliły swoje talenty obserwatorów przyrody i rozbudzały ciekawość oraz twórcze myślenie miłośnika przyrody.

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Pomysłowe zadania na 4-y pory roku.

dobry pomysł

Polecam wyprawy w te same miejsca. Łatwo wtedy obserwować zmiany.

Zdjęcia

IDZdjęcieOpis
1MAPA
2JESIEŃ
3ZIMA
4ZIMA
5WIOSNA
6WIOSNA

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 11-04-2010, liczba wyświetleń: 3983

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika