Projekt: TYDZIEŃ DYNI
Projekt realizowany przez: Przedszkole Miejskie nr 7
Nazwa TYDZIEŃ DYNI
   Województwo: lubuskie
   Powiat: Gorzów Wielkopolski
   Gmina: Gorzów Wielkopolski
   Miasto:
Opis

W Wielkopolsce  święto dyni to święto korbola. Kiedyś dynie rosły na wszystkich nieużytkach. Kawalerowie zakładali dynie na głowę, ubierali się w prześcieradła, chodzili po wsiach i straszyli. Te tradycje sięgają początku XX wieku.

W dobie telewizji i komputera brakuje nam pomysłów na ciekawe zabawy z dzieckiem. Zachęcamy do eksperymentowania z dynią. Od poniedziałku począwszy serwujemy dzieciom posiłki z dodatkiem dyni. Dziś były naleśniki z musem dyniowym. Bardzo smakowały dzieciom. Wszystkie przedszkolaki wzięły udział w zabawach badawczych. Spotkaliśmy się w sali „Krasnala Hałabały”. Na początku musiały odczytać zaszyfrowany rysunek dyni. Malowałam sokiem z cytryny. Aby rozwiązać zagadkę należało podgrzać kartkę nad ogniem. Zaszła reakcja chemiczna. Pod wpływem ciepła sok z cytryny ściemniał. Dzieci dowiedziały się czym będziemy zajmować się przez cały tydzień.  Określiliśmy kształt, wielkość   i sprawdzaliśmy jej ciężar. Przeprowadziliśmy następna zabawę badawczą. Do słoika z wodą wrzuciliśmy pestki dyni ,które opadły na dno. Po dodaniu soli pestki uniosły się. Słona woda ma większą gęstość niż niesolona z kranu. Stąd doszło do wypchnięcia pestek na powierzchnie wody. Przedstawiciele poszczególnych grup wzięli udział w „Pestkowym dmuchaniu  ” . Wygrywał zawodnik,  którego pestka pierwsza dotarła do linii mety. 

Kolejną zabawą badawczą był „Dyniowy kwiatek”. W misce z wodą umieściliśmy suchy, zamknięty,  papierowy kwiatek z niespodzianką. Pod wpływem wody włókna papieru spęczniały i w pewnym momencie kwiat się otworzył, a dzieci zobaczyły małego plastikowego pajączka. Były bardzo zaskoczone. Zabawy zakończyliśmy zgaszeniem świec przy użyciu słoika. Wiadomo, aby się palić, świeca potrzebuje zawartego w powietrzu tlenu, gdy go nie ma  - gaśnie.

Zachęcam do wspólnego eksperymentowania rodziców z dziećmi

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Nie mogę tej dyni znaleźć.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 09-04-2010, liczba wyświetleń: 2414

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika