Scenariusz: Parki narodowe |
Autor: Mariola Turowska-Moskalik
Konspekt
Temat: Parki narodowe pojezierzy.
Lekcja 1
Cele:
- Poznanie walorów krajobrazowych i kulturowych regionu.
- Rozbudzanie zamiłowania do przyrody.
- Dostrzeganie walorów estetycznych w krajobrazie.
- Zainteresowanie uczniów dobrami przyrodniczymi Polski.
Metody:
- indywidualna ( analiza tekstu, rozwiązywanie zadań),
- zbiorowa (praca nad tekstem, dyskusja)
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
- Sprawdzenie obecności.
- Powtórzenie wiadomości zdobytych na poprzedniej lekcji.
- Praca z mapą.
2. Rozwinięcie
- Zapisanie tematu: Parki narodowe pojezierzy.
- Praca uczniów z tekstem ( podręcznik str.197-199) i sprawdzenie pracy
domowej.
- Wykład nauczyciela na temat parków narodowych pojezierzy :
Wigierskiego PN, Drawieńskiego PN, Biebrzańskiego PN.
- Opracowanie i zapisanie notatki o w/w parkach narodowych..
- Rozwiązanie zadania 1 str.109 - ćwiczeniówka.
3. Zakończenie
- Oglądanie filmu edukacyjnego „Wigierski Park Narodowy” w celu zdobycia materiału na pracę domową.
- W domu
Napisz :
Co przyczyniło się do powstania krajobrazu Wigierskiego PN?
Jakie rośliny występują w Wigierskim PN?
1.Jakie mamy formy ochrony przyrody?
2.Gdezie znajdziemy spis roślin i zwierząt zagrożonych
wyginięciem?
3.Ile jest w Polsce parków narodowych?
4.Jakie PN poznaliśmy na polskim pobrzeżu?
5. Jakie formy krajobrazu objęte są ochroną w parkach?
6. W którym roku powstały PN Woliński (1960) i
Słowiński (1967)?
7.W jakim kierunku udasz się z PN wolińskiego do Słowińskiego?
Głosuj | ||
Miesiąc: |
Rok: |
Ogólnie: Już głosowałeś/aś na ten projekt |