Scenariusz: Zanieczyszczenie i ochrona atmosfery, hydrosfery i litosfery. |
Autor: Joanna Haładus
Scenariusz zajęć dla klasy trzeciej Temat: Zanieczyszczenie i ochrona atmosfery, hydrosfery i litosfery. Cel ogólny:Poznanie przyczyn i następstw zanieczyszczeń atmosfery hydrosfery i litosfery oraz sposobów zapobiegania im.
Cele szczegółowe: Uczeń:· wymienia czynniki wpływające na zanieczyszczenie atmosfery, hydrosfery i litosfery,
· wymienia źródła zanieczyszczeń,
· wymienia i wyjaśnia skutki zanieczyszczeń ( kwaśne deszcze, smog, efekt cieplarniany ,dziura ozonowa),
· omawia wpływ smogu , dziury ozonowej efektu cieplarnianego na zdrowie ludzi i środowisko przyrodnicze,
· definiuje pojęcie „ bioindykatory”,
· wymienia klasy czystości wód i jej wykorzystanie w zależności od klasy czystości,
· wymienia sposoby oczyszczania ścieków,
· na podstawie wykresu analizuje czystości wód w Polsce,
· proponuje działania ucznia prowadzące do oszczędzania wody,
· wyjaśnia na czym polega erozja gleby,
· dowodzi że wypalanie łąk jest szkodliwe.
Postawy :
Poczucie odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Ograniczenie zachowań negatywnie wpływających na stan czystości powietrza, wody i gleby.
Formy:Indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody:Burza mózgów, drzewo decyzyjne
Środki dydaktyczne :
Arkusze z przygotowanym drzewem decyzyjnym, kartki zawierające treść problemu.
Przebieg lekcji:
Uczniowie wyjaśniają co to jest erozja gleby i podają jej rodzaje, następnie
zastanawiają się jak można poprawić stan gleby.
Faza podsumowująca:1. Nauczyciel ocenia pracę uczniów; podsumowuje lekcje i podaje pracę domową .
2. Praca domowa : podaj propozycję codziennych zachowań które mogą ograniczyć
zanieczyszczenie powietrza i wody.
Opracowanie:
mgr Joanna Haładus
nauczyciel biologii
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Niegowie
Głosuj | ||
Miesiąc: |
Rok: W tym roku już głosowałeś/aś |
Ogólnie: |