Scenariusz: Zdrowiej i świadomiej żyć. |
Autor: PP11
KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH W RAMACH WDN-u
Dzieci 6-letnie
TEMATYKA: Zdrowiej i świadomiej żyć!
1. PODSTAWA PROGRAMOWA:
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1.1. - obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
3.3. - uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
4.3. - stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
5.1. - dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
8.4. - śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach;
14.4. - interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;
2. CELE OGÓLNE:
3. CELE SZCZEGÓŁOWE (UMIEJĘTNOŚCI):
4. METODY:
-czynna-wyrażanie siebie poprzez działanie w zabawie, tańcu, rozwiązywaniu zadań, prowadzeniu doświadczeń;
-oglądowa-ilustracje, pomoce do zajęć - przedmioty wykorzystane do doświadczeń,
- słowna-pogadanka, opowiadanie, piosenki;
- elementy pedagogiki zabawy;
- ćwiczenia na myślenie Paula Dennisona;
5. FORMA: indywidualna, zespołowa i grupowa
6. POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Ilustracje do opowiadania naklejone na pudełku, napisy, ilustracje (płuca człowieka, smok, smog, źródła dymów, zmysły), plakaty (lodówka, piramida zdrowia), zadania do wykonania dla dzieci, pomoce do doświadczeń (baloniki, słomka, butelka z wodą, strzykawka, świeczki), nagrania z piosenkami
7. PRZEBIEG ZAJĘĆ.
1) Zabawa wprowadzająca z elementem tańca „Stań ze mną w koło"
2) Zaproszenie do Teatru Pudełko
Dzieci siadają w rzędach zapraszając się kolejno słowami: „Miejsce po mojej prawej stronie jest puste, zapraszam na nie..."
3) Teatrzyk Pudełko „O kominie, który przestał dymić"
4) Rozmowa kierowana w oparciu o historyjkę obrazkową oraz ilustracje
- pytania dotyczące treści historyjki
- rozmowa nt. wszędobylstwa powietrza - ilustracja przedstawiająca płuca człowieka
- szkodliwość dymów różnego rodzaju, szczególnie papierosowego (astmy, choroby ludzi, zwierząt i roślin), pochodzenie dymów - ilustracje
- smog - smok: analiza słuchowa wyrazów, objaśnienie znaczenia, koniecznść dbania o czystość powietrza
5) Ćwiczenia Paula Dennisona
- ruchy naprzemienne
- sowa
- leniwa ósemka
- pozycja Dennisona
6) Zabawy badawcze z powietrzem - doświadczenia
a) Wstrzymywanie powietrza w płucach
b) Sprawdzanie czy znajduje się wewnątrz przedmiotów (nadmuchanie balonu, zakręcona butelka pływająca, odkręcenie jej pod wodą, robienie bąbelków długa rurką, strzykawka)
c) Zapalone dwie świeczki, wstawienie jednej pod słoik - wyjaśnienie przyczyn zgaśnięcia tej właśnie świeczki
d) Butelka z nałożonym na szyjkę balonem włożona do gorącej wody - balon wypełnia się powietrzem (balony latające wypełnione gorącym powietrzem)
7) Zabawa do piosenki „Owocowy blues"
8) Rozmowa przy obrazkach: LODÓWKA, PLAKAT „ŻYJ ZDROWO", PIRAMIDA ZDROWIA
Odczytywanie napisów na plakacie, wypowiadanie się na temat zasadności stosowania się do zamieszczonych tam zasad.
Wspólne tworzenie Piramidy Zdrowia - umieszczanie obrazków wg uznania i uzasadnianie wyboru.
9) Zabawa integracyjna „Sałatka owocowa"
10) Zmysły - to, czym poznajemy otaczający nas świat
Dobieranie pasujących do siebie napisów i obrazków (oko, ucho, ręka, nos, język - wzrok, słuch, dotyk, węch, smak)
Wspólne szukanie odpowiedzi na pytanie: - co może szkodzić naszym narządom zmysłów?
11) Karta pracy „Co robić, by zdrowym być?"
- Czystość to zdrowie. Otocz linią przedmioty, które będą ci potrzebne włazience
- Który z wymienionych pokarmów jest najzdrowszy? (ciastko, jabłko, czekolada) - narysuj je
- Narysuj dwa owoce, które lubisz
- Narysuj zwierze, które daje mleko
- Otocz linią warzywa
- Narysuj jedno warzywo, które ma kolor czerwony i jedno w kolorze ziel
- Narysuj przedmiot, którym lekarz lub mama mierzy temperaturę ciała
- Otocz pętlą to, co jest potrzebne pielęgniarce
- Narysuj co najbardziej szkodzi płucom każdego człowieka
12) Podsumowanie zajęć - wspólny śpiew piosenki pt. „Zdrowa piosenka"
Głosuj | ||
Miesiąc: |
Rok: |
Ogólnie: |