Scenariusz: Smocze rady na odpady. |
Autor: PP11
TEMAT: Smocze rady na odpady
Poziom: dzieci 5 - letnie
Cel ogólny: kształtowanie zachowań proekologicznych
Cele operacyjne:
w otoczeniu
Formy pracy:
Pomoce: śmieci , szarfy, plastikowe worki, płyta CD z nagraniem: „Śmieciu precz", emblematy smoków w różnych kolorach
Przebieg zajęcia:
1.„Przygody Smoka Cyryla"
teksty: Wojciech Dudziński „Ekologiczna bajka o Smoku Bazylim"
CZ. I
Dnia pewnego w letni ranek
Smok Bazyli wyszedł na swój ganek.
Porozglądał się dokoła
i ze strachem tak zawołał:
„Rany Smoka! Jak tu brudno!
Będzie to posprzątać trudno.
Ale nic to, wiem co zrobię
zaraz z tym poradzę sobie."
Że Bazyli dziwny stwór
Więc na plecy ubrał wór -
Do którego zbierał śmieci
Posłuchajcie zatem dzieci:
Myśli biedne to Smoczysko -
„Wokół śmieci kłębowisko!
Jak to wszystko segregować?
Gdzie dostarczać?
Jak pakować?"
cz. II
Przygotował wnet bez liku
Wiele różnych pojemników.
I powiedział:
„Ten czerwony - taki wielki
Niech on będzie na butelki - plastikowe.
Lecz wrzucajcie, bardzo proszę,
Te butelki odkręcone,
wtedy będą mogły one
być powtórnie przetopione.
W pojemniku tym bez liku
toreb, siatek i plastiku,
opakowań z serków homo,
masła soków i przetworów.
I tak z nich ktoś zrobi nowe
różne rzeczy plastikowe.
cz. III
Obok niego drugi stoi,
niechaj nikt się go nie boi,
On ma śliczny kolor nieba
Więc tam papier wrzucać trzeba.
I gazety i zeszyty, stare książki, skoroszyty.
W pojemniku tym bez liku
w zgodzie i bez żadnych krzyków
kartki, ścinki i pudełka
nawet łódki są z papierków.
Z nich w papierni po przemianie
nowy papier znów powstanie
cz.IV
Trzeci jest pomarańczowy
I do niego mądre głowy
tylko metal wyrzucają,
gdy o czystość wszyscy dbają
Tam są puszki i kapselki
i zakrętki od butelki.
Potem w hutach wielu ludzi
bardzo przy tym się natrudzi
i powstanie wiele nowych
ważnych rzeczy metalowych.
cz.V
Jeszcze jeden pojemnik mamy
I do niego szkło wrzucamy
Żeby lepiej zapamiętać
Drodzy chłopcy i dziewczęta
białe szkło i kolorowe
w pojemniku jest zielonym
I do niego wyrzucamy,
co rozbije się czasami
Szkiełka różne kolorowe,
Żółte, czarne i brązowe
Trafią stąd do huty szkła
Gdzie przetopić się je da.
I powstaną całkiem nowe
Białe szkła i kolorowe.
Teraz wiecie chyba wszystko
Natrudziło się Smoczysko,
aby dbać o środowisko.
Tak więc dbajmy Przyjaciele
O Świat dookoła nas!
Smok Bazyli pozdrawia Was!
2. Rozmowa kierowana dotycząca treści utworu.
3. Zabawa ruchowa przy piosence pt. „Śmieciu precz"- Wesoła szkoła kl. I. cz.3
Dzieci podzielone według koloru szarf. Jedno z dzieci w każdej grupie kolorystycznej otrzymuje duży worek na śmieci - kontener. Pozostałe dzieci w swych zespołach podczas trwania utworu zbierają z rozsypanych na dywanie śmieci według tego co do danego koloru pasuje tzn. do zielonego - papier, pomarańczowego - puszki, itd.
4. Wyjaśnienie pojęcia: śmieć oraz recykling.
Na początku pytamy dzieci: Co to jest śmieć? Gdzie jest go najwięcej.? W jaki sposób powstaje? Wyjaśniamy także, że nawet bardzo lubiana zabawka z czasem też staje się śmieciem.
Angielskie słowo „recykling" oznacza
przetwarzanie odpadów, czyli „zrobić coś nowego- ze starego".
Śmieci to odpady, powstające wszędzie tam, gdzie są ludzie, którzy coś produkują, albo
po prostu mieszkają. Jeśli myślicie, że rzucenie papierka, to nic takiego - wyobraźcie
sobie co by było, gdyby pomyślało tak prawie 39 milionów Polaków. Nie tońmy w górze
śmieci, którą sami usypujemy!
5.Zabawa „Ze Smokiem segregujemy śmieci ".
Dzieci widzą na dywanie smoki w różnych kolorach. Kolory odpowiadają barwom pojemników na śmieci. Pod każdym smokiem widnieje napis: PAPIER, SZKŁO, .... Dzieci odczytują zapis globalnie. W sali wystawione są oznakowane pojemniki: żółty, niebieski, zielony ,itd. Zadaniem dzieci jest dopasowanie smoka do odpowiedniego pojemnika i ustawienie obok nich tych worków, które zostały zapełnione podczas zabawy ruchowej. Każda grupa sprawdza, czy dokonała trafnego wyboru.
6. Zabawa „Zgaduj-zgadula"
Wszystkie te rzeczy można wykorzystać do zabawy, wykonania czegoś ciekawego itp. Zabawa (rozpoznawanie zmysłem dotyku odpadów mając opaskę na oczach):
7. Grzechotki
Odpady również możemy wykorzystać w inny sposób np. do wykonania instrumentów (grzechotek). Pokazuje gotową już grzechotkę oraz omawia po kolei sposób wykonania.
Głosuj | ||
Miesiąc: |
Rok: |
Ogólnie: Już głosowałeś/aś na ten projekt |