24 MajEuropejski Dzień Parków Narodowych

W rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie, obchodzony jest również i w Polsce Europejski Dzień Parków Narodowych. Najstarszy park narodowy Sarek zlokalizowany w Szwecji utworzono 24 maja 1909r. Parki narodowe obejmują obszary całkowitej ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej. Według polskiej Ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku parkiem narodowym jest obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, edukacyjnymi o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha na którym zabroniona jest jakakolwiek działalność gospodarcza. Parki narodowe są słabszą formą ochrony przyrody niż rezerwaty ale ze względu na swoją powierzchnię mogą zapewnić także ochronę całego krajobrazu i lokalnego ekosystemu.

Obecnie w Europie jest ponad 250 parków narodowych o łącznym obszarze 12,5 mln hektarów co stanowi 1,2% powierzchni kontynentu. Średnia europejska wielkość parku to ok. 52 tys. ha, natomiast w Polsce - ponad 13,5 tys. ha. Najwięcej bo 26 parków zlokalizowanych jest w Finlandii jednak największy udział w powierzchni kraju (7%) mają parki w Norwegii.

W Polsce istnieją 23 parki narodowe o łącznej powierzchni ponad 314 tys. ha, co stanowi 1% powierzchni kraju. Najstarszym parkiem narodowym w Polsce jest Białowieski Park Narodowy utworzony w 1932r. W 1977 r. UNESCO włączyło Białowieski Park Narodowy w poczet światowych rezerwatów biosfery, a dwa lata później uznano go za pierwszy i jedyny w Polsce przyrodniczy Obiekt Dziedzictwa Światowego.
Powrót

Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Podaj wynik: